dzisiaj jest: 28 listopada 2021 r.   ::    imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Spotkanie ministra Adamczyka z samorządowcami w starostwie

rozmiar tekstu w artykule:

Roma Łucarz Anna Pieczarka i Andrzej Adamyczyk siedzący podczas konferencji miniaturaW Starostwie Powiatowym w Tarnowie z samorządowcami z powiatu tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego, proszowickiego i dąbrowskiego spotkał się Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Poinformował, że dotychczasowy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, pozwalający samorządom pozyskiwać pieniądze na modernizację dróg lokalnych, będzie nie tylko kontynuowany, ale także poszerzony o dodatkowe zadania z zakresu drogownictwa.

Efektem wcześniejszych spotkań ministra z samorządowcami jest korekta w przyszłorocznym Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Do rozdysponowania będzie 3,2 mld zł na takie przedsięwzięcia jak dotychczas, ale będą także dodatkowe 2 mld zł na inne zadania z zakresu drogownictwa.

Widok z przodu na mównicę i salę konferencyjną

Starosta Roman Łucarz przemawia

Widok z boku na salę konferencyjną

- Te dodatkowe środki finansowe będą na bardzo proste inwestycje drogowe, które nie były uwzględniane w dotychczasowych konkursach, ale także na chodniki, ścieżki rowerowe czy przejścia dla pieszych, czyli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa – mówił Andrzej Adamczyk.
Minister Adamczyk poinformował, że rząd opracował nowy program budowy dróg krajowych i autostrad do 2030 roku, z opcją przedłużenia do 2032 roku. Na jego realizację przeznaczone mają być 292 mld zł. W planach jest wybudowanie nowych, oraz zmodernizowanie już istniejących autostrad i dróg ekspresowych o łącznej długości 8 tysięcy 800 kilometrów. Zakładają one m.in. rozbudowę autostrady A4 o trzeci pas ruchu.

Minister Andrzej Adamczyk

- Autostrada A4 na wielu odcinkach wyczerpała swoje możliwości techniczne. Bywają dni, że samochody się zatrzymują, bo jest tak zatłoczona – powiedział minister w Tarnowie. – Będzie poszerzana o trzeci pas ruchu w obu kierunkach, począwszy od Tarnowa do Krakowa, a następnie do Katowic, Gliwic i węzła Krzyżowa pod Wrocławiem. W sumie na dystansie przeszło 400 kilometrów.

Andrzej Adamczyk i Anna Pieczarka siedzący podczas przemówienia starosty

Andrzej Adamczyk wyraził też opinię, że błędem było przy budowie autostrad zaprojektowanie zjazdów w tak dużej odległości od siebie. Dlatego rząd będzie działał ponadto w tym kierunku, aby można było się włączyć do nich również z mniejszych miejscowości, z dróg samorządowych.
W tym kontekście padło pytanie o szanse na powstanie trzeciego zjazdu z autostrady w Tarnowie – w rejonie skrzyżowania z ul. Niedomicką. Starosta tarnowski Roman Łucarz powiedział, że oba węzły są w zasadzie poza Tarnowem i dzieli je odległość aż 14 kilometrów, dlatego warto pochylić się właśnie nad koncepcją budowy trzeciego zjazdu. - Kwestia jest otwarta. Ja zawsze mówię, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale za tym rozwiązaniem muszą być twarde argumenty. Musimy mieć przekonanie graniczące z pewnością, że jest to inwestycja potrzebna – stwierdził minister.

Widok z przodu na ministra i poseł oraz starostę

Spotkanie samorządowców z ministrem Andrzejem Adamczykiem zorganizowała Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka.

Wójtowie gmin słuchający przemówienia podczas konfrencji Adamczyka

Wójtowie gmin słuchający przemówienia podczas konfrencji ministra

Wójtowie gmin słuchający przemówienia podczas konfrencji

Fot. Paweł Topolski 

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:394
Wczoraj:471
W tym tygodniu:5497
W tym miesiącu:21205
Ogółem:1966108

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!