dzisiaj jest: 2 grudnia 2021 r.   ::    imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Programy Unii Europejskiej

Pilotażowy projekt przeciwpowodziowy Powiatu Tarnowskiego

rozmiar tekstu w artykule:

powodz projekt miniPowiat Tarnowski realizuje projekt „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w zlewni rzeki Biała Tarnowska”, którego celem jest stworzenie nowoczesnego systemu ostrzegania powodziowego. System ma informować o czasie i skali wystąpienia zagrożenia powodzią dla miejscowości leżących w zlewni rzeki Biała.

Punktem wyjścia do opracowania przez Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Tarnowie założeń projektu były dane, dotyczące strat powodziowych, jakie wystąpiły na tym terenie w latach 2001-2011, obliczone na sumę blisko 350 mln zł. W projekcie uczestniczą gminy z trzech powiatów: tarnowskiego, gorlickiego i nowosądeckiego. Jest on realizowany w ramach konkursu dla jednostek samorządu terytorialnego na działania wspierające, podnoszenie dostępności, jakości i efektywności usług publicznych, ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013. Liderem projektu jest Powiat Tarnowski. Całkowita wartość projektu wynosi 800 tys. zł, w tym dotacja ministerstwa - 720 tys. zł.

- Najważniejszym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców terenów, na których jest realizowany - mówi Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, nadzorujący projekt i wdrażanie systemu. Rezultatem wdrożenia systemu będzie minimalizacja skutków powodzi, usprawnienie funkcjonowania systemów zarządzania służb kryzysowych, a także umożliwienie świadomego podejmowania decyzji, w przypadku lokalizacji wszelkich inwestycji na zagrożonym obszarze - tłumaczy Wicestarosta.

powodz projekt
- W ostatnich latach dużo się mówi na temat poszukiwania rozwiązań, które służyłyby minimalizacji skutków powodzi - twierdzi Roman Łucarz, Starosta Tarnowski. Na dzień dzisiejszy brak jest jednak systemu ostrzegania z prawdziwego zdarzenia. Funkcjonują jedynie systemy ostrzegania o ograniczonych możliwościach. System, który budujemy w Powiecie Tarnowskim jest traktowany jako projekt pilotażowy, stąd przekonaliśmy przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które przyznało środki finansowe, tak aby Powiat Tarnowski przetestował niejako „na sobie” to rozwiązanie systemowe - dodaje Roman Łucarz.

Elektroniczny System Ostrzegania Powodziowego (ESOP) za pomocą jego poszczególnych elementów takich jak między innymi: deszczomierze, lokalny radar meteorologiczny, czy stacje pomiarowe zwierciadła wody, będzie gromadził i analizował dane, wypracowując najbardziej prawdopodobny scenariusz, który pomoże powiatowemu centrum zarządzania kryzysowego podjąć decyzję i wdrożyć odpowiednią procedurę działania. Za pomocą systemu ostrzegania mieszkańcy terenów zalewowych otrzymają szybką informację o potencjalnym zagrożeniu i sposobie w jaki mają się zachować.

- System jest adaptacją wzorów niemieckich, duńskich oraz hiszpańskich - wyjaśnia Wicestarosta Tarnowski. Ma on charakter prognostyczny, w swoich obliczeniach uwzględnia sytuację bieżącą, ale i sytuację, która może się zdarzyć z wyprzedzeniem 24 godzin - precyzuje Mirosław Banach.

Wiesław Gadziała, Dyrektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Tarnowie, który koordynuje projekt tłumaczy, jak będą przebiegały dalsze prace nad systemem - Projekt jest pierwszym etapem budowy systemu monitoringu powodziowego dla rzeki Biała Tarnowska. W kolejnym etapie planowany jest zakup i montaż urządzeń pomiarowych takich jak deszczomierze, stacje pomiarowe oraz niewielki, lokalny radar meteorologiczny. Dopiero wówczas system będzie kompletny i zdolny do działania. Środki na ten cel planujemy pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:43
Wczoraj:860
W tym tygodniu:2682
W tym miesiącu:903
Ogółem:1968916

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!