Uczniowie z Nadrenii Północnej-Westfalii z wizytą w ZSP w Radłowie

  • Drukuj

wymiana polsko-niemiecka radlow miniWymiana międzynarodowa między Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im T. Kościuszki w Radłowie a Gymnasium z Schloβ Holte Stukenbrock z Nadrenii Północnej-Westfalii realizowana jest od 2009 roku. W ramach tej wymiany, we wrześniu br. 11 uczniów i dwoje nauczycieli z Niemiec przebywało w Radłowie.

 

Celem tegorocznej wymiany było nie tylko nawiązanie nowych znajomości ale i poznanie kultury naszych regionów. Efektem końcowym projektu „Kultura w naszych regionach” było przygotowanie przez uczniów prezentacji dwujęzycznej, porównującej tradycyjne święta, zwyczaje, muzykę, stroje itp. charakterystyczne dla ich miejsc zamieszkania. Program wymiany był bardzo napięty i bogaty w wiele atrakcji.

wymiana polsko-niemiecka radlow 1
Poznawanie naszej regionalnej kultury uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia Zalipia, wsi słynącej z malowanych chat, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Uczniowie mieli także okazję rozwinąć swoje talenty sprawnościowe podczas zajęć sportowych, jak i talenty taneczne biorąc udział w warsztatach tanecznych min. z udziałem lokalnego zespołu Biskupianie z Biskupic Radłowskich.

wymiana polsko-niemiecka radlow 3
Program tegorocznej wymiany zakładał także zwiedzanie najważniejszych miejsc w Małopolsce, w tym Muzeum Auschwitz-Birkenau, krakowską starówkę i Zamek Królewski na Wawelu. Młodzi Niemcy i Polacy odbyli również spacer po Tarnowie, mieście wielu kultur.

wymiana polsko-niemiecka radlow 4
Na zakończenie wizyty uczniowie z niezwykłą precyzją porównali składniki kultury regionów, w których mieszkają, wskazując na podobieństwa i różnice. Jednomyślnie uznali, że dominują podobieństwa niż różnice. Okazja do rewizyty uczniów z ZSP w Radłowie w Niemczech będzie już w marcu 2014 roku.

wymiana polsko-niemiecka radlow 2
Wymiana koordynowana jest Beatę Skórę, nauczycielkę języka oraz Ewelinę Padło, nauczycielkę języka polskiego w ZSP w Radłowie. Finansowo wymianę wspiera fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. W tym roku wsparcia finansowego dla spotkania młodych Niemców i Polaków udzieliło szkole również Starostwo Powiatowe w Tarnowie, które ufundowało także upominki  dla uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec.