Kolejna akcja honorowych dawców krwi

akcja_krew_13_03_2012_01_miniWe wtorek 13 marca 2012 r. Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Starostwie Powiatowym w Tarnowie, zorganizował kolejną już akcję pn. "Potrzebna Krew – także Twoja". W akcji wzięło udział 25 osób, z pośród których 21 zakwalifikowała się do pobrania. Łącznie oddano 9,45 l krwi. Wicestarosta tarnowski i inicjator akcji, Mirosław Banach, zapowiada kolejne edycje zbiórki.

W akcji poza pracownikami Starostwa Powiatowego w Tarnowie, wzięli udział mieszkańcy miasta i powiatu. Krew oddał m.in. ppłk Zbigniew Skurnowicz, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie. Zbiórka krwi w Starostwie prowadzona jest systematycznie od 2008 roku. Jak wyjaśnia wicestarosta Mirosław Banach, wspierający działalność czerwonokrzyskich krwiodawców i propagatorów tej szczytnej idei, akcje organizowane w Starostwie, mają zapewnić krew dla potrzebujących oraz zachęcić mieszkańców, aby przyłączyli się do zbiórki.

Sam zabieg pobrania krwi trwa od kilku do kilkunastu minut. Następnie preparaty przechowywane są w wyspecjalizowanych bankach tkanek. W Polsce w myśl Rozporządzenia Ministra Zdrowia można oddawać krew nie częściej niż 6 razy w roku w przypadku mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku w przypadku kobiet. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

akcja_krew_13_03_2012_02

akcja_krew_13_03_2012_03