dzisiaj jest: 9 grudnia 2021 r.   ::    imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wygrał Polskę na fortepianie

laweczka pad rel miniNa płycie rynku w Ciężkowicach odsłonięto pomnik wybitnego pianisty, kompozytora, premiera II Rzeczypospolitej i męża stanu - Ignacego Jana Paderewskiego. Pomnik o nazwie „Ławeczka Paderewskiego” - wykonany został z brązu przez artystkę Ewę Fleszar.

Monument odzwierciedla naturalnej wielkości siedzącą postać I. J. Paderewskiego, siedzącego przy fortepianie. Na instrumencie widnieje inskrypcja „Wygrał Polskę na fortepianie”.

laweczka pad rel 1

Oficjalne odsłonięcie pomnika odbyło się w ramach gminnych obchodów Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie uświetnił występ Michała Niedbały, który wcielił się w rolę Paderewskiego i wykonał trzy utwory: Krakowiaka fantastycznego op. 14 nr 6, Nokturn B dur op. 16. nr 4 oraz Menueta G dur op.14 nr.1.

laweczka pad rel 2
Wykonanie pomnika przez Gminę Ciężkowice wsparło Województwo Małopolskie, Powiat Tarnowski, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA w Warszawie oraz instytucje, przedsiębiorcy i osoby fizyczne.

laweczka pad rel 3
Podczas ceremonii na ciężkowickim rynku samorząd Powiatu Tarnowskiego reprezentowali: Wiceprzewodniczący Rady - Stanisław Kuropatwa i Adam Czaplak oraz Radny Kazimierz Korman.

laweczka pad rel 4
laweczka pad rel 5
fotografie wykorzystane w informacji: portal Pogórze24.

Ogółem:1974407