dzisiaj jest: 9 grudnia 2021 r.   ::    imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wystawy i wycieczki historyczne w szkołach powiatowych dzięki projektowi „Wolność, Godność, Niepodległość”

rozmiar tekstu w artykule:

proj men pods miniCztery szkoły średnie Powiatu Tarnowskiego realizowały przedsięwzięcia związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, finansowane z projektu „Wolność, Godność, Niepodległość” - ze środków Ministra Edukacji Narodowej - w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

Do udziału w programie zakwalifikowane zostały cztery szkoły Powiatu Tarnowskiego: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku oraz Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

Każda szkoła zobligowana była do zorganizowania wycieczki historycznej oraz wystawy pamiątek i eksponatów, tematycznie nawiązujących do idei programu. W związku z tym uczniowie ZSOiZ w Ciężkowicach odbyli wycieczkę do miejsc związanych z postacią patrona szkoły - Ignacego J. Paderewskiego. W Warszawie zwiedzili m.in. Stare Miasto, Katedrę św. Jana wraz z podziemiami, gdzie znajduje się grób I. J. Paderewskiego, Hotel Bristol - ufundowany przez Paderewskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik I. J. Paderewskiego w Parku Ujazdowskim. W Poznaniu wycieczka prowadziła szlakiem Powstania Wielkopolskiego. W Krakowie centralnym punktem wycieczki był usytuowany na Placu Matejki, a ufundowany przez I. J. Paderewskiego w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, Pomnik Grunwaldzki.

proj men pods 1

ZSOiZ w Gromniku zorganizował dla swoich uczniów wycieczkę zagraniczną na Ukrainę pod hasłem: „Droga do niepodległej śladami bohaterów z obroną Lwowa w tle”. Młodzież licealna miała okazję zobaczyć miejsca tematycznie związane z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej. Tym samym na trasie ich wycieczki znalazł się m.in. Cmentarz Łyczakowski z Cmentarzem Obrońców Lwowa. Z kolei uczniowie ZSLiT w Wojniczu odbyli wycieczkę do Warszawy, szlakiem miejsc związanych z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie zwiedzili Zespół Rezydencji Prezydenta RP - Belweder, Zamek Królewski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Również uczniowie ZSP w Zakliczynie wybrali Warszawę za cel swojej wycieczki historycznej. Młodzież zwiedziła Cmentarz Wojskowy na Powązkach, podziemia Katedry św. Jana, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i Bramę Straceń. Odwiedziła też Grób Nieznanego Żołnierza.

proj men pods 2

W każdej ze szkół przygotowana została także wystawa pamiątek i eksponatów, tematycznie nawiązujących do 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ZSOiZ w Ciężkowicach w jej centrum był patron szkoły - jeden z Ojców Niepodległości - I. J. Paderewski. Ciekawą ekspozycję przygotowała społeczność ZSOiZ w Gromniku. Była to wystawa zatytułowana „Życie codzienne Galicji okresu międzywojennego 1918-1939”. Osobami tworzącymi wystawę byli uczniowie i ich rodziny. Eksponaty zostały też wypożyczone z prywatnych zbiorów i kolekcji w tym z Izby Tradycji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz zbiorów parafialnych. Młodzież ZSLiT w Wojniczu już od września rozpoczęła zbiórkę eksponatów oraz zdjęć do planowanych wystaw. Następnie opisała i pogrupowała eksponaty tematycznie. Efekty pracy uczniów i źródła udostępnione przez Towarzystwo Ziemi Wojnickiej były wyeksponowane podczas kulminacyjnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w szkole na wystawie tematycznej „Wojnicz na starych fotografiach podczas I wojny światowej i stary Wojnicz”. Z kolei uczniowie i nauczyciele ZSP w Zakliczynie przygotowali wystawę pt. „Dzięki nim jesteśmy wolni”. Prezentowała ona materiały w postaci fotografii i rysunków obrazujących tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

proj men pods 3

Wartość dofinansowania przyznana przez MEN dla czterech szkół Powiatu Tarnowskiego wyniosła 40 tys. zł, po 10 tys. zł dla każdej placówki. Realizacja zadań w projekcie odbywała się do 30 listopada 2018 roku.

proj men pods 4

Wszystkie szkoły zaangażowane w to przedsięwzięcie wykazały się duża inwencją, rozszerzając spektrum zadań o szereg działań dodatkowych, angażujących nie tylko społeczność szkolną, ale i lokalną. Organizowane przez nie przedsięwzięcia ubogaciły powiatowe i gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt „Godność, Wolność, Niepodległość” został przygotowany przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”. Jego celem było wspieranie szkół i placówek oświatowych w kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach. Wśród takich wartości należy wymienić m.in.: wolność, godność, solidarność, prawa człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:466
Wczoraj:862
W tym tygodniu:2989
W tym miesiącu:6337
Ogółem:1974350

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!