dzisiaj jest: 28 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł

Zaproszenie do Żabna i Radłowa

Dni Powiatu, obchody rocznicy Bitwy Radłowskiej oraz podsumowanie wizyty na Ukrainie były tematami konferencji prasowej Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Najbliższe ważne dla powiatu uroczystości odbędą się już w najbliższy weekend.

Podczas spotkania z dziennikarzami starosta Mieczysław Kras przedstawił efekty wizyty delegacji powiatu tarnowskiego na Ukrainie – w Obertynie oraz Chmielniku. W tej pierwszej miejscowości odbyły się uroczystości z okazji 480. rocznicy zwycięskiej bitwy stoczonej przez wojska hetmana Jana Tarnowskiego. Odsłonięto tam pamiątkową tablicę ufundowaną przez powiat tarnowski oraz miasto Tarnów. Następnie w Chmielniku podpisane zostało porozumienie o współpracy z tamtejszym rejonem. – Liczę, że będzie to dobry partner, z którym współpraca układać się będzie głównie na polu kulturalnym – powiedział dziennikarzom starosta tarnowski.

Włodarz powiatu zaprosił również wszystkich mieszkańców do Żabna, gdzie w najbliższy weekend odbędą się Dni Powiatu Tarnowskiego. Będą występy artystyczne, pokazy zespołów ludowych, w sobotę wieczorem zagrają Trubadurzy a w niedzielę wystąpią Trebunie Tutki.

Natomiast w niedzielę w Radłowie odbędą się tradycyjne obchody kolejnej, już 72. rocznicy Bitwy Radłowskiej. Ich organizatorami i gospodarzami są Starosta Tarnowski Mieczysław Kras oraz Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka. Patronat honorowy nad rocznicowymi obchodami objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

W tym roku początek uroczystości został przesunięty z godz. 13.30 na 9.30. - Obchody rocznicy Bitwy Radłowskiej są wyrazem hołdu, jaki społeczność Powiatu Tarnowskiego pragnie oddać Żołnierzom Września 1939 r., a ich bohaterska postawa w Bitwie Radłowskiej uświadamia naszemu pokoleniu jak wysoką cenę zapłacili nasi przodkowie za wolność i niepodległość – podkreśla starosta tarnowski.