dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Wyjątkowe obchody rocznicy Bitwy Radłowskiej - ZDJĘCIA

IMG_2108Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września społeczność powiatu tarnowskiego uczciła pamięć uczestników Bitwy Radłowskiej, która rozegrała się w dniach 7-8 września 1939 roku i była największym starciem wojsk polskich z oddziałami Wehrmachtu we wshcodniej części Małopolski w tzw. kampanii wrześniowej. Główne walki toczyły się w Radłowie i w rejonie mostu w Biskupicach Radłowskich.

W Bitwie Radłowskiej uczestniczyły przede wszystkim oddziały wchodzące w skład 6. Dywizji Piechoty gen. Bernarda Monda oraz 21. Dywizji Piechoty Górskiej gen. Józefa Kustronia (Grupa Operacyjna "Boruta"). Obie dywizje pochdziły ze składu Armii "Kraków", dowodzonej przez gen. Antoniego Szylinga. W krwawych walkach poległo blisko 250 żołnierzy polskich, ponad 500 zostało rannych, wielu utonęło podczas przeprawy w Dunajcu. Uroczystości 72. Rocznicy Bitwy Radłowskiej rozpoczęły się od przemarszu uczestników obchodów z radłowskiego rynku pod pomnik Bohaterów Września, gdzie miała miejsce krótka i wzruszająca ceremonia, bowiem zebrani odśpiewali wspólnie "Rotę", nawiązując tym samym do bohaterskiej śmierci obrońców szkoły powszechnej w Radłowie, żołnierzy polskich, którzy zginęli w dniu 8 września, spaleni ogniem niemieckich miotaczy. Umierając śpiewali "Rotę". W dalszej kolejności przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Pszczyny oddali salwę honorową, a pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów od społeczności Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września w Radłowie oraz mieszkańców Radłowa.

IMG_2220

Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym w Radłowie, w kwaterze poległych żołnierzy Armii Kraków. Złożyły się na nie Msza św. z kazaniem proboszcza parafii w Radłowie, księdza Janusza Maziarki, oraz część oficjalna. Zebranych gości i uczestników uroczystości powitał gospodarz obchodów starosta tarnowski Mieczysław Kras, który podkreślił w swoim wystąpieniu, iż Polacy chcą pamiętać i pamiętają o swojej historii, chcą być dumni ze swojego narodu i państwa, ale nie tylko z dokonań przodków, ale i własnych dokonań, chcą aby Polska była krajem silnym i dobrze zorganizowanym. Aby tak mogło się stać niezbędna jest pamięć i dbałość o własne dziedzictwo historyczne.
Ważnym i wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie pułkownikowi Zdzisławowi Baszakowi, żołnierzowi 16. Pułku Piechoty i uczestnikowi wrześniowych walk, odznaki pamiątkowej Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, którego dokonał Dowodca Oddziału płk. Zbigniew Radoń. Z kolei starosta tarnowski wręczył pamiątkowy ryngraf pułkownikowi Mieczysławowi Herodowi, który jako żołnierz 6. Pułku Artylerii Lekkiej, brał udział w Bitwie Radłowskiej. Spotkanie obu weteranów, płk. Z. Baszaka i płk. M. Heroda, było pięknym i wzruszającym momentem tegorocznych uroczystości w Radłowie.

IMG_2135

W dalszej kolejności odczytany został Apel Poległych, a Kompania Honorowa wystawiona przez 5. Batalion Dowodzenia im. Gen. Stanisława Hallera z Krakowa oddała salwę honorową. Po czym nastąpił moment złożenia przez liczne delegacje wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem w kwaterze żołnierzy Armii Kraków. Całość zamknęło podsumowujące wystąpienie Burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączki.

IMG_1898

Warto podkreślić niezwykłą atmosferę uroczystości, którą stworzyła wyjątkowa pogoda i liczni goście. Obecni byli między innymi parlamentarzyści: Urszula Augustyn i Michał Wojtkiewicz, Marszałkowie: Roman Ciepiela i Stanisław Sorys, gen. Andrzej Knap, zastępca Dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego im. Gen. Władysława Andersa z Krakowa, st. bryg. Andrzej Mróz, Małopolski Komendant Państwowej Straży Pożarnej, płk SG Piotr Bona, Zastępca Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Tradycyjnie obecna była delegacja samorządu, Bractwa Kurkowego i szkół z powiatu pszczyńskiego oraz goście z zaprzyjaźnionej z powiatem tarnowskim gminy Narol w powiecie lubaczowskim. W uroczystościach uczestniczyli także rekonstruktorzy z krakowskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień `39, odtwarzający walczący w Bitwie Radłowskiej 20. Pułk Piechoty, oraz Grupy Rekonstrukcyjnej im. 16. Pułku Piechoty z Tarnowa. Przy budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie można było zapoznać się z ekspozycją uzbrojenia piechoty Wojska Polskiego II RP, przygotowanego przez rekonstruktorów z Krakowa.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria