dzisiaj jest: 6 maja 2024 r.   ::    imieniny: Judyta, Jan, Jurand

W Kąśnej Dolnej zabrzmiały piosenki konnego szlaku

W Kąśnej Dolnej zabrzmiały piosenki konnego szlakuKilkaset osób z całej Polski wzięło udział w pierwszej edycji Festiwalu Ballady Konnego Szlaku, który odbył się w 20 kwietnia 2013 roku w Zespole Dworsko-Parkowym Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Imprezę zorganizowali: Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, Powiat Tarnowski, Gmina Ciężkowice oraz Ośrodek Jazdy Konnej „Furioso”.

Festiwal Ballady Konnego Szlaku, to impreza, której celem jest propagowanie i promocja turystyki konnej, promocja piosenek konnego szlaku oraz prezentacja środowiska i osób zajmujących się turystyką konną. Patronat nad festiwalem objęła Komisja Górskiej Turystki Jeździeckiej przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Warto nadmienić, że od 19 do 21 kwietnia 2013 roku w Kąśnej Dolnej trwały obrady XVII Sejmiku Przewodników Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, a sobotnie występy zostały wpisane w program sejmiku.

W Kąśnej Dolnej zabrzmiały piosenki konnego szlaku
Festiwal rozpoczęły przesłuchania konkursowe, którym przysłuchiwało się jury w składzie: Krystyna Szymańska, Anna Podkościelna-Cyz, Bogusław Podkościelny i Ryszard Żądło. Łącznie wystąpiło 15 zespołów podzielonych na dwie kategorie: piosenka autorska oraz cover. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, jury ogłosiło wyniki.

Kategoria piosenka autorska:

1. Zbigniew Widuliński
  2. Wojciech Głuszko
  3. Tercet Fantastyczny: Wiesław Jarmuła i Aleksander Jarmuła

Kategoria cover:

1. Jacek Reczyński
  2. Natalia Kwiatkowska
  3. Dominik Salwa

W Kąśnej Dolnej zabrzmiały piosenki konnego szlaku
Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymał Stefan Kobak jako zjawisko festiwalowe, drugie przypadło Chórowi Kameralnemu Alter Ego z Cisnej. Swoją nagrodę przyznała także publiczność zgromadzona w Zespole Dworsko-Parkowym w Kąśnej Dolnej, która najlepszym wykonawcą okrzyknęła Zbigniewa Widulińskiego.

W Kąśnej Dolnej zabrzmiały piosenki konnego szlaku

Po ogłoszeniu werdyktu jury odbył się koncert laureatów. Całość imprezy poprowadził autor, kompozytor i piosenkarz – Tomasz Szwed, który wraz z zespołem wystąpił jako gwiazda wieczoru bawiąc festiwalową publiczność przy anglosaskiej muzyce tradycyjnej, bluesie, country, folku oraz muzyce celtyckiej. Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać najważniejszych utworów Tomasza Szweda, m.in.: „Nie mów do mnie misiu”, „Początkująca kelnerka Aldona”, czy „Poradnik początkującego kierowcy”.
Po sukcesie pierwszej edycji Festiwalu Ballady Konnego Szlaku, organizatorzy zapowiadają jego kontynuację w przyszłym roku.