dzisiaj jest: 4 maja 2024 r.   ::    imieniny: Florian, Malwina, Monika

W hołdzie twórcom Konstytucji 3 Maja

W hołdzie twórcom Konstytucji 3 MajaNiezwykle uroczysty przebieg miały powiatowe i miejskie obchody Święta Narodowego 3 Maja w Tarnowie, których organizatorami byli Starosta Tarnowski i Prezydent Miasta Tarnowa. Rozpoczęły się one mszą świętą celebrowaną w tarnowskiej katedrze przez ks. prałata dr. Jacka Nowaka, Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Następnie w radosnym 3-majowym pochodzie uczestnicy uroczystości przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w tym „patriotycznym sercu ziemi tarnowskiej” odbył się główny ceremoniał święta narodowego. Uczestników uroczystości powitał ich gospodarz Starosta Tarnowski Roman Łucarz, który w swoim przemówieniu zauważył, iż: „Nadzieja, jaką dało Polakom uchwalenie Konstytucji, przetrwała w pamięci następnych pokoleń. Nie zapominajmy, że źródłem tej nadziei jest prawdziwy i szczery patriotyzm, który był u schyłku XVIII wieku motywacją i inspiracją dla twórców Konstytucji 3 Maja i obrońców niepodległości Rzeczypospolitej”. Natomiast w imieniu Parlamentarzystów ziemi tarnowskiej przemawiał Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, który pokreślił, że pomimo sukcesu obozu reformatorów, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, lista zdrajców ojczyzny była długa.
W hołdzie twórcom Konstytucji 3 Maja

Ceremonia zakończyła się oddaniem salwy honorowej przez Pododdział Honorowy Tarnowskiej Policji, złożeniem wieńców i wiązanek pod Grobem Nieznanego Żołnierza, wspólnym wykonaniem utworu „Witaj Majowa Jutrzenko” oraz koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Zakładów Azotowych w Tarnowie. Warto podkreślić liczne uczestnictwo mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego w 3-majowych obchodach. Obok Pododdziału Honorowego Policji uroczystość uświetniła Kompania Honorowa wystawiona przez Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu tarnowskiego, a także młodzież z klas mundurowych XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie. Ponadto organizatorzy obchodów rozdawali uczestnikom biało-czerwone chorągiewki, które miały między innymi symbolizować przywiązane do barw i symboli narodowych.
W hołdzie twórcom Konstytucji 3 Maja
Tarnowskie obchody Święta Narodowego 3 Maja zakończył tradycyjnie Regionalny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej, zorganizowany w Teatrze im. L. Solskiego przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół-Świat Pracy” w Tarnowie, w którym wzięła udział młodzisz ze szkół gimnazjalnych i Ponadgimazjalnych z Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego. XIV Przeglądowi Poezji i Pieśni Patriotycznej patronował Starosta Tarnowski Roman Łucarz.