dzisiaj jest: 6 maja 2024 r.   ::    imieniny: Judyta, Jan, Jurand

„My Polacy chcemy Pamiętać” - uroczystości Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu w Tarnowie

dzien sybiraka 2013 miniNiesprzyjająca aura nie przeszkodziła organizatorom i uczestnikom tarnowskich obchodów Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Uroczystości zgromadziły liczne grono kombatantów, samorządowców, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta i powiatu. Odbyły się one w 74. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Przemawiając pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu Starosta Tarnowski Roman Łucarz zaznaczył, iż obchody dobywają się na dowód tego, że „my Polacy chcemy pamiętać, chcemy znać naszą narodową historię, ale także po to aby ona nigdy się nie powtórzyła”.

Obchody rozpoczęły się na Starym Cmentarzu w Tarnowie modlitwą przy symbolicznej mogile Sybiraka. Następnie w kościele Księzy Filipinów odprawiona została Msza św. w intencji Polaków poległych i pomordowanych na wschodzie. Homilię wygłosił kapelan środowisk kombatanckich ks. prałat Piotr Gajda. W dalszej kolejności uczestnicy uroczystości pochodem ulicami Wałową i Lwowską udali się na Plac Ofiar Stalinizmu, gdzie miała miejsce główna ceremonia tarnowskich obchodów Dnia Sybiraka.

dzien sybiraka 2013 1
Przemawiając do zgromadzonych Starosta Tarnowski Roman Łucarz podkreślił, iż współcześnie „jesteśmy świadomi tego, że przyszłość wymaga od nas budowania dobrosąsiedzkich stosunków międzynarodowych z naszymi sąsiadami, w tym przede wszystkim z Rosją. Ta świadomość musi jednak być udziałem obu stron, zarówno polskiej, jak i rosyjskiej, tak aby te stosunki cechowało wzajemne zrozumienie i wyrozumiałość, a nie poddaństwo”.

dzien sybiraka 2013 2
W imieniu pozostałych organizatorów – Związku Sybiraków Oddział w Tarnowie oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego przemawiali: Zdzisław Baran oraz Stanisław Schabowski. Z kolei Urszula Augustyn, Posłanka na Sejm RP przekazała uczestnikom uroczystości informację, iż Parlament pracuje obecnie nad projektem uchwały, ustanawiającej dzień 17 września świętem państwowym.

dzien sybiraka 2013 3
Na dalszą część uroczystości złożyło się: odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa, oddana przez pododdział honorowy tarnowskiej Policji, złożenie kwiatów przy pomniku oraz wspólne odśpiewanie „Hymnu Sybiraków” i „Roty”.

dzien sybiraka 2013 4
dzien sybiraka 2013 5

dzien sybiraka 2013 6
Obchody zamknął Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację ceremonii, a także jej uczestnikom. Oprawę muzyczną ceremonii zapewniła Orkiestra Dęta tarnowskich Zakładów Azotowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria