dzisiaj jest: 8 maja 2024 r.   ::    imieniny: Stanisław, Eryk, Liza

Powiat Tarnowski przystąpił do akcji „Zaprzyjaźnij się z alkomatem”

alkomat miniZ inicjatywy Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza Starostwo Powiatowe w Tarnowie pozyskało alkomat, mający służyć wszystkim osobom, które zechcą się bezpłatnie przebadać za pomocą tego urządzenia. Alkomat przekazało urzędowi Międzynarodowe Stowarzyszenie Passe-Partout, realizujące w bieżącym roku już drugą edycję projektu „Szybcy na torze, bezpieczni na drodze”.

W ramach projektu „Szybcy na torze, bezpieczni na drodze” zakupione zostały nowoczesne, profesjonalne alkomaty typu Alko-blow, będące na wyposażeniu Policji, a jednocześnie najszybsze i najtańsze w użyciu. - Realizując projekt „Szybcy na torze, bezpieczni na drodze” przeprowadziliśmy akcję „Zaprzyjaźnij się z alkomatem”, a także powstała „Sieć Lokali Przyjaznych Kierowcom”. Restauracjom i dyskotekom, w których na podstawie dotychczasowej współpracy stwierdziliśmy największe zapotrzebowanie na badania alkomatem, przekazaliśmy te urządzenia i tam każdy zainteresowany może bezpłatnie się przebadać. - tłumaczy Robert Barys, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Passe-Partout.

- Celem akcji jest pomoc w upewnieniu się, że kierujący pojazdem może bezpiecznie usiąść za kierownicą i zaszczepienie w społeczeństwie przekonania, że takie postępowanie jest trendy. - mówi Robert Barys.

Idea przekazania urządzenia Starostwu Powiatowemu u w Tarnowie powstała podczas konferencji podsumowującej projekt „Szybcy na torze, bezpieczni na drodze”, jaka odbyła się w miesiącu wrześniu w urzędzie. Starosta Tarnowski Roman Łucarz zaproponował wówczas, aby jeden z alkomatów, zakupionych na potrzeby projektu, zlokalizować w Starostwie.

- Uznałem, że urząd to doskonałe miejsce, aby podejmować działania służące celom projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie Passe-Partout. Wraz z Panem Robertem Barysem zaproponujemy również innym samorządom podobne działania, dzięki czemu mogłaby powstać swoista „Sieć samorządów przyjaznych kierowcom”. Kolejne alkomaty zostałyby pozyskane w ramach trzeciej edycji projektu „Szybcy na torze, bezpieczni na drodze”, którego partnerem jest Powiat Tarnowski. Myślę, że będzie to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Natomiast w Starostwie Powiatowym w Tarnowie alkomat będzie zlokalizowany na dzienniku podawczym na parterze budynku urzędu, a tym samy łatwo dostępny dla osób, które zechcą z niego skorzystać. - dodaje Starosta.