dzisiaj jest: 4 maja 2024 r.   ::    imieniny: Florian, Malwina, Monika

Wicestarosta Tarnowski na Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles

paso robles 2013 miniWicestarosta Tarnowski Mirosław Banach reprezentował Polskę i Powiat Tarnowski na Festiwalu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Paso Robles w Kalifornii. Za bilet do USA i z powrotem zapłacił z własnych funduszy.

W Paso Robles, w miejscu w którym Paderewski miał kiedyś swoją winnicę, i które uczynił niegdyś swoim domem, po raz kolejny odbył się Festiwal poświęcony pamięci światowej sławy polskiego pianisty, kompozytora, polityka i humanisty. Jak zwykle zorganizowany został w pierwszej połowie listopada, dla uczczenia naszego Narodowego Święta Niepodległości. Podczas czterech dni koncertów prezentowali się nie tylko młodzi, uzdolnieni pianiści z USA. Wystąpili także uznani artyści, m.in. polski pianista i kompozytor Krzesimir Dębski. Zaprezentowany został film dokumentalny o Paderewskim, otwarto poświęconą mu wystawę. Dyrektor artystyczny Festiwalu Marek Żebrowski wygłosił ponadto wykład pt. „Paderewski In Paso”. Prelekcji towarzyszyła degustacja win z winnicy należącej do kompozytora.

paso robles 2013 1
Polskę oraz Powiat Tarnowski na koncertach i towarzyszących im wydarzeniach specjalnych w Paso Robles reprezentował Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach. Z własnych funduszy zapłacił za bilety lotnicze w obie strony.

paso robles 2013 2
- To po raz kolejny było wielkie święto polskości i wyjątkowa promocja naszego kraju w Kalifornii. m.in. całe Paso Robles w tych dniach było przystrojone biało-czerwonymi flagami. Bardzo źle byłoby odebrane, gdyby nikt z Polski nie przyjechał - twierdzi Mirosław Banach.

Według Wicestarosty Ignacy Jan Paderewski ma olbrzymie zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości, o czym zbyt rzadko u nas się mówi. - To on pod koniec I wojny światowej przekonał Prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Wilsona by Polska ponownie pojawiła się na mapie świata - przekonuje Wicestarosta.

Podczas Festiwalu im. I. J. Paderewskiego Wicestarosta Tarnowski, w imieniu Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, wręczył paniom, zaangażowanym w przygotowywanie Festiwalu czerwone korale, jako podziękowanie za promocję Polski w Kalifornii, będące symbolem promującym Województwo Małopolskie, jednocześnie zapraszając wszystkich do odwiedzenia Małopolski i ziemi tarnowskiej, co zostało przyjęte
z dużym zadowoleniem i entuzjazmem przez uczestników Festiwalu.

paso robles 2013 3
Przypomnijmy, że Powiat Tarnowski, na terenie którego znajduje się jedyna na świecie zachowana posiadłość Paderewskiego, ma podpisaną umowę o współpracy z Paso Robles. W jej ramach młodzi pianiści z Tarnowa i okolic biorą udział we wspólnych warsztatach z utalentowanymi muzycznie rówieśnikami z Kalifornii. Warsztaty odbywają się na przemian w Kąśnej Dolnej i Paso Robles.