dzisiaj jest: 4 maja 2024 r.   ::    imieniny: Florian, Malwina, Monika

Naukowa refleksja nad relacjami wspólnoty politycznej i Kościoła

sesja biskup starosta mini16 kwietnia w sali konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - delegatura w Tarnowie odbędzie się sesja naukowa, zatytułowana „Wspólnota polityczna i Kościół”, której organizatorami są Biskup Tarnowski oraz Starosta Tarnowski. W programie przewidziano cztery tematy, poruszające zagadnienia współpracy państwa i Kościoła. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.30.

Sesję otworzą wystąpienia Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża oraz Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza. Następnie Dziekan Wydziału Teologicznego - Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Janusz Królikowski przedstawi wykład „Nowe oblicze Cezara. Kościół może i chce pomóc dzisiejszemu państwu”.

Senator prof. Kazimierz Wiatr oraz Poseł na Sejm Ewa Malik omówią „Oczekiwania polityka pod adresem Kościoła”. Natomiast po przerwie uczestnicy sesji będą mogli wysłuchać dwóch wykładów: prof. Jolanty Jabłońskiej-Boncy (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie) - „Autorytet ius lex fundamentem sprawnego państwa” oraz ks. prof. Tadeusza Guzy (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie) - „Podstawy etyczne demokracji”.

sesja biskup starosta plakat
- Refleksja nad rolą władzy publicznej, nad wzajemnymi relacjami wspólnoty politycznej i Kościoła jest dziś bardzo potrzebna. Warto się na chwilę zatrzymać i przypomnieć sobie bogactwo myśli filozofów i teologów, którzy już wiele wieków temu wypracowali rozwiązania, które wciąż są aktualne i mogą stanowić ideał w dzisiejszej Polsce, w której tylu ludzi ma poczucie niesprawiedliwości, a rozdźwięk między władzą publiczną, społeczeństwem a Kościołem jest coraz większy - mówi Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Z kolei Biskup Tarnowski Andrzej Jeż uzupełnia: - Dlatego też jest konieczny wieloraki namysł naukowy, aby głos Kościoła był głosem sprawdzonym, zweryfikowanym, uzasadnionym, a dzięki temu także wpisującym się w realne problemy dzisiejszego człowieka, oraz aby stanowił wkład w troskę o dobro wspólne, któremu służą uczeni reprezentujący różne dyscypliny naukowe.