dzisiaj jest: 4 maja 2024 r.   ::    imieniny: Florian, Malwina, Monika

Połączyła ich osoba i dziedzictwo Ignacego Jana Paderewskiego

drugi zjazd szkol paderewskiego miniW listopadzie 2013 roku szkoły noszące imię Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego polskiego kompozytora, pianisty i polityka, spotkały się na swoim pierwszym zjeździe, który odbył się w Ciężkowicach. Inicjatywa ta ma swoją kontynuację i w maju odbył się II zjazd szkół, noszących to zaszczytne imię, tym razem w wielkopolskim Skórzewie. Uczestniczyła w nim delegacja ZSOiZ z Ciężkowic.

28 maja przed wejściem do Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu Rektor tej uczelni - prof. Halina Lorkowska powitała wszystkich przybyłych i zaprosiła do wspólnego złożenia kwiatów przed niedawno odsłoniętym pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego.

drugi zjazd szkol paderewskiego 1
Następnie uczestnicy zjazdu udali się do auli koncertowej, gdzie po powitaniu i uroczystym otwarciu II zjazdu odbył się koncert muzyki polskiej w wykonaniu kadry pedagogicznej i studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

drugi zjazd szkol paderewskiego 2
W dalszej części goście odbyli przejażdżkę najstarszym zabytkowym tramwajem po Poznaniu, wsłuchując się w historię związku Paderewskiego z tym miastem.

drugi zjazd szkol paderewskiego 3
Drugi dzień zjazdu rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Skórzewie, po którym odbył się koncert organowy, a w budynku gimnazjum miała miejsce uroczysta IGNACJADA. Złożyły się na nią między innymi okolicznościowe wystąpienia, wręczenie pamiątkowych medali i statuetek, inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Skórzewie.

drugi zjazd szkol paderewskiego 4
Uczestnicy zjazdu mieli także okazję odbyć wycieczkę z przewodnikiem „Śladami Paderewskiego”, w trakcie której zwiedzili Dworzec Letni, Hotel Bazar, Kino Apollo, rynek. Wycieczkę zakończył występ żeńskiego chóru szkolnego „Paderka” z VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Podobnie jak przed dwoma laty w Ciężkowicach, finałem zjazdu był koncert zespołu „Pectus”.

drugi zjazd szkol paderewskiego 5
Udział Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w II Zjeździe Szkół Imienia Ignacego Jana Paderewskiego wsparło Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

drugi zjazd szkol paderewskiego 6
Delegacji ZSOiZ z Ciężkowic przewodniczył Dyrektor Andrzej Burnus. Natomiast samorząd Powiatu Tarnowskiego reprezentował podczas zjazdu Tomasz Stelmach - Członek Zarządu Powiatu.

drugi zjazd szkol paderewskiego 7