dzisiaj jest: 19 marca 2024 r.   ::    imieniny: Józef, Bogdan, Marek

Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Wołanie o pamięć

urocz grom wol 2018 miniW Gromniku odbyły się powiatowe obchody upamiętniające 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. Centralnym miejscem uroczystości był pomnik poświęcony ofiarom zbrodni UPA i obrońcom polskich Kresów.

Ceremonię uświetniła swoim występem Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. Obecne były liczne poczty sztandarowe szkół z terenu Powiatu Tarnowskiego oraz organizacje kombatanckie w tym Związek Sybiraków Oddział w Tarnowie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związek Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

urocz grom wol 2018 1
- My nie nawołujemy do zemsty. My nawołujemy i domagamy się prawdy, domagamy się pamięci. A pamięć ma nie tylko wymiar historyczny, ale i perspektywiczny. Bowiem tylko pamięć pozwoli nam uniknąć powtórki z historii. Pamięć jest przestrogą i nauką na przyszłość - mówił do zgromadzonych Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

urocz grom wol 2018 2

Potrzebę pamięci podkreślił również Artur Puciłowski, Dyrektor tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie. - Chcemy i dążymy pojednania, jednak musi ono być oparte na prawdzie - podkreślił Artur Puciłowski.

urocz grom wol 2018 3
urocz grom wol 2018 4
Przed pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej delegacje samorządowe, kombatanckie, Wojska Polskiego i służb mundurowych - Policji Państwowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz szkół złożyły znicze i wiązanki kwiatów. Wiązankę od pracowników Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. złożył Prezes ZMT - Henryk Łabędź, a w imieniu mieszkańców Gminy Gromnik - Wójt Bogdan Stasz.

urocz grom wol 2018 5
Natomiast po zakończeniu części oficjalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku odbył się występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Gromnika pt. „Wołyń 1943”.