dzisiaj jest: 5 czerwca 2020 r.   ::    imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

baner top esop

Wincenty Witos wciąż inspiruje

rozmiar tekstu w artykule:

urodziny witosa 2019 miniWincenty Witos, którego idee są ponadczasowe wciąż jest inspirujący - mówiono podczas obchodów 145. rocznicy urodzin tego wybitnego przywódcy chłopskiego, zorganizowanych w Wierzchosławicach przez NSZZ RI „Solidarność”. Premier Mateusz Morawiecki określił byłego trzykrotnego premiera RP ojcem pojednania narodowego, tak bardzo naszej Ojczyźnie dzisiaj potrzebnego.

Podobnie jak w latach poprzednich wierzchosławickie obchody urodzin Wincentego Witosa rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz rolników. Odprawił ją Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż w asyście innych księży z diecezji tarnowskiej. W homilii ks. biskup powiedział, że Wincenty Witos, który w swej prostocie został wyniesiony na szczyty władzy, zawsze pozostawał sobą, rolnikiem. Jednocześnie eksponował idee, które są ponadczasowe, ważne i istotne. Stąd jego wielkość. - Cały czas pozostaje inspirujący - mówił duszpasterz. - Politykę postrzegał jako sztukę godzenia sprzecznych interesów. Dla polskiej racji stanu porzucał interes partyjny i własny. Obchodząc 145. rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka, wspominając jego osobę i dzieło, powinniśmy zaczerpnąć coś z konkretności i realizmu, z jakimi służył Ojczyźnie.

urodziny witosa 2019 1

Przed Grobem Witosa na Cmentarzu Parafialnym w Wierzchosławicach wieńce i wiązanki kwiatów złożyli między innymi Premier Mateusz Morawicki, przedstawiciele rolniczej „Solidarności”, władz samorządowych, organizacji społecznych oraz parlamentarzyści.

urodziny witosa 2019 2

W konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej oprócz głównego Gościa - Pana Premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczyli również Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, Szef Gabinetu Politycznego Premiera RP Marek Suski, Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, a Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

urodziny witosa 2019 3
Przewodnicząca ogólnopolskich struktur rolniczej „Solidarności” Pani Poseł Teresa Hałas zapewniła, że idee Witosa przyświecają również Związkowi, którym kieruje. - Mamy jak nikt inny prawo do jego dziejowej spuścizny - przekonywała. - Uczestniczymy w obchodach rocznicowych w rodzinnej wsi Witosa od czasu rejestracji Związku w 1981 roku. Apelowała do władz rządowych, aby gospodarstwa rodzinne były obejmowane szczególną ochroną, bo one wciąż są fundamentem polskiej wsi. - Zawsze jako niezależna organizacja stawialiśmy na gospodarstwa rodzinne, ochronę chłopskiej własności i prawo do dziedziczenia - podkreślała. - Polska żywność to światowa marka, to coś z czym możemy konkurować na innych rynkach, to wielka część polskiej gospodarki.

urodziny witosa 2019 4

Premier Mateusz Morawiecki również odwoływał się do dziedzictwa Witosa i przytaczał jego słowa, że „nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. Stwierdził, że ten wielki Polak chciałby nam zapewne dziś powiedzieć, że choć jesteśmy z różnych stron, mamy różne zainteresowania, to powinniśmy mieć jeden cel – żyć i pracować dla Polski. - Witos powinien być naszym wspaniałym przewodnikiem - mówił. - Był ojcem pojednania. Pokazywał nam jak do tego pojednania doprowadzić, jak doprowadzić do niego we wsi, w której mieszkał i żył, w gminie, ale również w całym państwie, w całej ówczesnej Rzeczpospolitej. Przywołuję tę jego wartość, bo dzisiaj potrzebujemy narodowego pojednania i zgody.

urodziny witosa 2019 5

Premier przytoczył też słowa Jana Pawła II, które padły w Gdańsku ponad 30 lat temu: „mniej walki, więcej solidarności”. - Walka nie może być ważniejsza od solidarności. Tak mówił nasz Papież. Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej i szanujmy się, bo szanując siebie szanujemy Polskę - apelował szef rządu.

urodziny witosa 2019 7

Odczytane zostały okolicznościowe listy nadesłane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wykład „Wincenty Witos jako Ojciec Niepodległości” wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP. Odbyła się promocja sześciu albumów poświęconych Ojcom Niepodległości, w tym Witosowi, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

urodziny witosa 2019 8

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

urodziny witosa 2019 9
Partnerem wydarzenia był samorząd Powiatu Tarnowskiego.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:620
Wczoraj:1234
W tym tygodniu:5308
W tym miesiącu:5308
Ogółem:1318749

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięOur website is protected by DMC Firewall!