dzisiaj jest: 19 września 2019 r.   ::    imieniny: Konstancja, January
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Wincenty Witos wciąż inspiruje

rozmiar tekstu w artykule:

urodziny witosa 2019 miniWincenty Witos, którego idee są ponadczasowe wciąż jest inspirujący - mówiono podczas obchodów 145. rocznicy urodzin tego wybitnego przywódcy chłopskiego, zorganizowanych w Wierzchosławicach przez NSZZ RI „Solidarność”. Premier Mateusz Morawiecki określił byłego trzykrotnego premiera RP ojcem pojednania narodowego, tak bardzo naszej Ojczyźnie dzisiaj potrzebnego.

Podobnie jak w latach poprzednich wierzchosławickie obchody urodzin Wincentego Witosa rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz rolników. Odprawił ją Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż w asyście innych księży z diecezji tarnowskiej. W homilii ks. biskup powiedział, że Wincenty Witos, który w swej prostocie został wyniesiony na szczyty władzy, zawsze pozostawał sobą, rolnikiem. Jednocześnie eksponował idee, które są ponadczasowe, ważne i istotne. Stąd jego wielkość. - Cały czas pozostaje inspirujący - mówił duszpasterz. - Politykę postrzegał jako sztukę godzenia sprzecznych interesów. Dla polskiej racji stanu porzucał interes partyjny i własny. Obchodząc 145. rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka, wspominając jego osobę i dzieło, powinniśmy zaczerpnąć coś z konkretności i realizmu, z jakimi służył Ojczyźnie.

urodziny witosa 2019 1

Przed Grobem Witosa na Cmentarzu Parafialnym w Wierzchosławicach wieńce i wiązanki kwiatów złożyli między innymi Premier Mateusz Morawicki, przedstawiciele rolniczej „Solidarności”, władz samorządowych, organizacji społecznych oraz parlamentarzyści.

urodziny witosa 2019 2

W konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej oprócz głównego Gościa - Pana Premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczyli również Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, Szef Gabinetu Politycznego Premiera RP Marek Suski, Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, a Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

urodziny witosa 2019 3
Przewodnicząca ogólnopolskich struktur rolniczej „Solidarności” Pani Poseł Teresa Hałas zapewniła, że idee Witosa przyświecają również Związkowi, którym kieruje. - Mamy jak nikt inny prawo do jego dziejowej spuścizny - przekonywała. - Uczestniczymy w obchodach rocznicowych w rodzinnej wsi Witosa od czasu rejestracji Związku w 1981 roku. Apelowała do władz rządowych, aby gospodarstwa rodzinne były obejmowane szczególną ochroną, bo one wciąż są fundamentem polskiej wsi. - Zawsze jako niezależna organizacja stawialiśmy na gospodarstwa rodzinne, ochronę chłopskiej własności i prawo do dziedziczenia - podkreślała. - Polska żywność to światowa marka, to coś z czym możemy konkurować na innych rynkach, to wielka część polskiej gospodarki.

urodziny witosa 2019 4

Premier Mateusz Morawiecki również odwoływał się do dziedzictwa Witosa i przytaczał jego słowa, że „nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. Stwierdził, że ten wielki Polak chciałby nam zapewne dziś powiedzieć, że choć jesteśmy z różnych stron, mamy różne zainteresowania, to powinniśmy mieć jeden cel – żyć i pracować dla Polski. - Witos powinien być naszym wspaniałym przewodnikiem - mówił. - Był ojcem pojednania. Pokazywał nam jak do tego pojednania doprowadzić, jak doprowadzić do niego we wsi, w której mieszkał i żył, w gminie, ale również w całym państwie, w całej ówczesnej Rzeczpospolitej. Przywołuję tę jego wartość, bo dzisiaj potrzebujemy narodowego pojednania i zgody.

urodziny witosa 2019 5

Premier przytoczył też słowa Jana Pawła II, które padły w Gdańsku ponad 30 lat temu: „mniej walki, więcej solidarności”. - Walka nie może być ważniejsza od solidarności. Tak mówił nasz Papież. Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej i szanujmy się, bo szanując siebie szanujemy Polskę - apelował szef rządu.

urodziny witosa 2019 7

Odczytane zostały okolicznościowe listy nadesłane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wykład „Wincenty Witos jako Ojciec Niepodległości” wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP. Odbyła się promocja sześciu albumów poświęconych Ojcom Niepodległości, w tym Witosowi, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

urodziny witosa 2019 8

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.

urodziny witosa 2019 9
Partnerem wydarzenia był samorząd Powiatu Tarnowskiego.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:474
Wczoraj:508
W tym tygodniu:2222
W tym miesiącu:10185
Ogółem:1149375

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is a Joomla Security extension!