dzisiaj jest: 27 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Tuchowskie Liceum geografią stoi

liceum tuch geog miniUczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tuchowie, w kończącym się roku szkolnym, uzyskali bardzo dobre rezultaty w konkursach geograficznych na szczeblu ogólnokrajowym i regionalnym, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

Jakub Pypeć  z klasy trzeciej zajął drugie miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Krajoznawczej o Republice Słowackiej. Uczeń uzyskał tytuł laureata oraz zdobył indeks uprawniający go do studiowania jednego z kilku kierunków geograficznych na Uniwersytecie Pedagogicznym, który był organizatorem tego konkursu. Jakub wykazał się rozległą wiedzą dotyczącą walorów środowiska przyrodniczego, historii, współczesnych dokonań oraz atrakcji turystycznych naszych południowych sąsiadów. Kolejnym uczniem liceum, który odniósł sukces z zakresu wiedzy geograficznej był Albert Majcher z klasy drugiej. Został on finalistą I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej „OKAWANGO”. Finał tego konkursu, którego organizatorem był Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, odbył się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Konkurs ten składał się z trzech etapów: pracy badawczej, dwóch testów sprawdzających wiedzę z dziedziny geologii ogólnej i historycznej, przeszłości geologicznej oraz surowców mineralnych Polski, a także prezentacji dotyczącej napisanej pracy. Albert przygotował pracę pt. „Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - legendy zapisane w skałach. Projekt jednodniowej wycieczki geoturystycznej”.

Z kolei w Tarnowie odbył się kolejny Ponadgimnazjalny Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Górach. W tym roku jego tematem był Beskid Żywiecki - środowisko przyrodnicze, historia, atrakcje turystyczne, itd. Drużyna tuchowskiego liceum (Jakub Pypeć, Gabriela Gut, Weronika Gieniec) uzyskała w tych zmaganiach konkursowych trzecie miejsce. Organizatorami konkursu było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział w Tarnowie oraz Społeczne Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Tarnowie.

Natomiast na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbył się III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej. W tym konkursie szkołę z Tuchowa reprezentowały uczennice: Alicja Cich, Oktawia Twardziak oraz Aleksandra Zbylut. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów szkół ponadpodstawowych na temat geografii, historii, walorów tradycyjnej kultury ludowej, charakterystycznych obiektów i przejawów współczesnej gospodarki, techniki, nauki i kultury, regionów oraz atrakcji turystycznych Republiki Czeskiej, a także zachęcenie do rozwijania zainteresowań i pozytywnej rywalizacji. Uczennice wykazały się rozległą wiedzą uzyskując drugie, trzecie i piąte miejsce. Laureatki otrzymały między innymi indeksy umożliwiające im studiowanie wybranego kierunku geograficznego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.