dzisiaj jest: 2 czerwca 2020 r.   ::    imieniny: Marianna, Marzena, Erazm

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

baner top esop

„Małopolska Pamięta” - rusza nowy program województwa

rozmiar tekstu w artykule:

malopolska pamieta konkurs miniRozpoczął się nabór wniosków do ogłoszonego po raz pierwszy konkursu „Małopolska Pamięta”. Jest to autorski projekt Anny Pieczarki z Zarządu Województwa, który polegać będzie na udzielaniu wsparcia finansowego samorządom lokalnym na działania w celu zachowania miejsc pamięci narodowej i martyrologii, będących świadectwem wydarzeń o szczególnym znaczeniu dla kształtowania się tożsamości narodowej Polaków.

Do tej pory województwo dofinansowywało prace konserwatorskie i restauracyjne dzieł sakralnych w ramach konkursu „Ochrona zabytków Małopolski” oraz rozdysponowywało pieniądze na kapliczki, figury świętych i krzyże przydrożne, aby zabezpieczane były przed nieuchronnym upływem czasu te wyjątkowe obiekty sztuki ludowej.

Teraz rusza nowy konkurs „Małopolska Pamięta”, którego pomysłodawcą jest Anna Pieczarka z Zarządu Województwa. Chodzi o odnowienie lokalnych miejsc pamięci narodowej i martyrologii, ale także o promowanie oraz zachęcenie władz samorządowych małopolskich gmin i powiatów do opieki nad obiektami małej architektury, posiadającymi wartość historyczną, ale i artystyczną.

- Małopolska jest szczególnie doświadczona przez historię, a mieszkańcy naszego województwa wielokrotnie dawali przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Nowy program, zatwierdzony przez zarząd województwa, ma na celu wsparcie działań dla ochrony obiektów i miejsc związanych z walkami dla odzyskania lub obrony niepodległości Polski, ale także tablic upamiętniających wydarzenia lub postacie historyczne oraz nagrobków osób, które walczyły o wolność narodową lub były ofiarami władz zaborczych bądź okupacyjnych - informuje Anna Pieczarka.

Dotacja w ramach konkursu może być udzielona na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane z uwzględnieniem zagospodarowania i uporządkowania najbliższego terenu wokół obiektu. Może wynieść maksymalnie 60 procent wartości przedsięwzięcia tj. 20 tys. zł. W tym roku w budżecie województwa na ten program zagwarantowano 500 tys. zł.

Wnioski przyjmowane będą do 2 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Szczegóły i dokumenty dotyczące naboru dostępne są - tutaj.

 

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:921
Wczoraj:1293
W tym tygodniu:2214
W tym miesiącu:2214
Ogółem:1315655

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd