dzisiaj jest: 26 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Oddział Małopolski PFRON wspiera osoby z niepełnosprawnościami

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Ułatwiamy podjęcie pracy oraz życie wśród innych ludzi, w rodzinie i społeczeństwie. Naszym celem jest wyrównywanie szans i poszanowanie praw osób niepełnosprawnych.

Dbamy o usuwanie barier w życiu codziennym, nauce, pracy i pełnieniu ról społecznych. Wśród realizowanych obecnie programów skierowanych do osób indywidualnych są m.in. „Aktywny samorząd” oraz „Rehabilitacja kompleksowa”. Formy wsparcia przewidziane w programach PFRON dotyczą likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami.

Proteza, wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym - złóż wniosek przez SOW!

Termin mija 31 sierpnia br.

Oddział Małopolski PFRON informuje, że w ramach programu „Aktywny samorząd” do 31 sierpnia br. osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z takich form wsparcia jak np. dofinansowanie kosztów:

• zakupu sprzętu elektronicznego,
• oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
• uzyskania prawa jazdy,
• zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
• utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
• zapewnienia opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu,
• zakupu protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.

Na zdjęciu nowoczesna platforma wspierająca działania na rzecz osób niepełnosprawnych

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy. Wnioski należy składać za pośrednictwem SOW – Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

SOW – System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON
W celu ułatwienia osobom z niepełnosprawnościami aplikowanie o środki PFRON w ramach programu "Aktywny samorząd", wnioski o dofinansowanie można składać przez Internet w SOW - Systemie Obsługi Wsparcia - bez wychodzenia z domu, bez barier oraz zbędnych kolejek! System Obsługi Wsparcia to nowoczesna platforma, za pomocą której osoby z niepełnosprawnościami, a także jednostki działające na rzecz osób niepełnosprawnych mogą elektronicznie składać wnioski dotyczące wsparcia finansowego ze środków PFRON, będącego w gestii jednostek samorządowych. System pozwala na załatwienie sprawy online na wszystkich etapach - począwszy od wypełnienie wniosku, aż po rozliczenie dofinansowania. Jednocześnie pozwala na sprawną weryfikację wniosków osób indywidualnych i instytucji na etapie przyznawania dofinasowań i co też ważne, badanie skuteczności wydatkowania środków PFRON.

Korzyści wynikające z skorzystania z SOW to przede wszystkim możliwość uzyskania wsparcia przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej bez wychodzenia z domu! Taka forma aplikowania o środki pozwala również na obniżenie kosztów uzyskania wsparcia (przejazdy, przesyłki i czas), skraca czas oceny wniosku, daje pewność dostarczenia dokumentacji i oczywiście stały dostęp do informacji dotyczącej procesu przyznawania wsparcia. System jest na bieżąco rozwijany i dostosowywany zarówno do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jak i realizatorów wsparcia.

Profil Zaufany
Wszystkie osoby z niepełnosprawnościami zachęcamy do załażenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Posiadanie Profilu Zaufanego jest pomocne w procesie pobierania nauki, zapewnia nie tylko bezpieczny ale i darmowy dostęp do usług publicznych bez wychodzenia z domu. W przypadku Osoby z Niepełnosprawnościami jest niezbędnym wsparciem i ułatwieniem życia codziennego. Profil Zaufany umożliwia korzystanie z oferowanych przez Fundusz ułatwień związanych z uzyskaniem dofinasowania ze środków PFRON oraz innych usług on-line na wielu portalach urzędowych.

Uwaga! Terminy
Oddział Małopolski PFRON przypomina, że termin składania wniosków w ramach Modułu I programu „Aktywny samorząd” mija 31 sierpnia 2021 roku.
Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym - wnioski o dofinansowanie do kosztów nauki w roku akademickim 2021/2022 - można składać do 10 października 2021 roku ("Aktywny samorząd" - Moduł II).

Oddział Małopolski PFRON
Ul. Na Zjeździe 11
Tel: 12 31 21 400

„Aktywny Samorząd” i SOW:
Tel: 12 31 21 411, 12 31 2 1 416
Infolinia SOW: 800 889 777