dzisiaj jest: 2 maja 2024 r.   ::    imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy

Otwarcie łącznika autostradowego

Widok na nowy mostW związku z otwarciem nowego odcinka drogi wojewódzkiej o długości 2,6 km z mostem nad Dunajcem, łączącego zachodnią część Tarnowa z węzłem autostrady A4 w Wierzchosławicach odbyło się spotkanie obok nowo zrealizowanej inwestycji. Oprócz władz Małopolski oraz poseł Anny Pieczarki uczestniczyli w nim również starosta tarnowski Roman Łucarz i wicestarosta Jacek Hudyma.

Całkowita wartość wykonania nowego odcinka drogi wojewódzkiej, łączącego wierzchosławicki węzeł autostradowy z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie to ponad 170 mln zł. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło niemal 134 mln zł, a z budżetu państwa – ponad 13 mln zł. Pieniądze na ten cel przekazały również samorządy lokalne. Miasto Tarnów wsparło przedsięwzięcie kwotą 6 mln zł, powiat tarnowski dołożył milion zł, a gmina Wierzchosławice 100 tys. zł.

Uczestnicy spotkania przed mostem

Sprawa budowy łącznika nabrała rozpędu po wyborach samorządowych w 2018 roku, gdy radną województwa małopolskiego, a następnie członkiem zarządu województwa została wybrana Anna Pieczarka. Z jej inicjatywy doszło do spotkania w Starostwie Powiatowym w Tarnowie z udziałem całego nowego zarządu Małopolski i wszystkich zainteresowanych w naszym regionie, aby łącznik jak najszybciej powstał. Podpisane zostało porozumienie pomiędzy województwem małopolskim, zainteresowanymi samorządami lokalnymi, a także największym przedsiębiorstwem i pracodawcą w regionie - Grupą Azoty. W krótkim czasie wykonano olbrzymią pracę. Podjęto negocjacje z Wodami Polskimi, które zgodziły się na obniżenie wymogów odnośnie podpór pod mostem, co znacznie obniżyło koszty. Dokonano montażu finansowego i takich przesunięć w budżecie województwa małopolskiego, aby zabezpieczona była wystarczająca ilość środków finansowych na realizację tej inwestycji.

Spotkanie w trakcie, w tle most

Ogłoszono przetarg. W październiku 2019 roku w starostwie podpisana została umowa z firmą METROSTAV Polska S.A., która przewidywała, że nowa droga z mostem gotowa ma być w drugiej połowie 2023 roku. Wkrótce „zielone światło” dla inwestycji zapalił wojewoda małopolski, wydając decyzję o pozwoleniu na budowę z rygorem natychmiastowej wykonalności. Oznaczało to, że inwestor może od razu przystępować do prac. Łącznik rósł w oczach. Jesienią ubiegłego roku odbyły się próby obciążeniowe wybudowanego nowego mostu, najdłuższego w ciągu dróg wojewódzkich w Małopolsce. Przeprowadzono testy statyczne i dynamiczne przy udziale ciężarówek ważących 400 ton i specjalnych czujników, mierzących każde drgnięcie. Dokonane odbiory potwierdziły wysoką jakość wykonanych prac.

Przed Sylwestrem otwarto dla ruchu samochodowego łącznik autostradowy ułatwiający dojazd do A4 z ominięciem wąskich dróg między domami w wierzchosławickiej gminie i pozwalający kierowcom szybko dostać się z autostrady do Tarnowa i okolic. Starosta Roman Łucarz jest przekonany, że dzięki tej inwestycji przedsiębiorcy będą chętniej inwestować w Tarnowie i regionie. - Okazuje się, ze można dotrzymywać słowa, a jednocześnie robić solidną inwestycję taniej i oszczędniej. Dziękuję zwłaszcza poseł Annie Pieczarce, dzięki której temat budowy łącznika nabrał rozpędu. Była naprawdę mocno zaangażowana i dobrym duchem tego przedsięwzięcia. Wielokrotnie dzwoniła do mnie mówiąc, że musimy zrobić wszystko, aby ten łącznik jak najszybciej powstał. Informowała o kolejnych podejmowanych działaniach w tej sprawie – podkreśla starosta.

Fot. Paweł Topolski