dzisiaj jest: 3 maja 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Nina, Aleksander - Święto Konstytucji 3-Maja

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Biskup Leszek Leszkiewicz podczas uroczystej eucharystii z okazjii obchodów jubileuszowychW Wierzchosławicach i Wojniczu odbyły się obchody 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, których organizatorem była NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Uczestniczył w nich prezydent Polski Andrzej Duda, a samorząd powiatu tarnowskiego na tym wydarzeniu reprezentowali starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma i etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Wierzchosławiach, którą odprawił delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników biskup Leszek Leszkiewicz. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów obok grobu wybitnego przywódcy chłopów polskich i trzykrotnego premiera II RP.

Prezydent Andrzej Duda składa wiązankę kwiatów na grobie Wincentego Witosa

Później w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu odbyła się konferencja naukowa z udziałem prezydenta Andrzej Dudy, przedstawicieli związków i organizacji rolniczych, parlamentarzystów, samorządowców i mieszkańców regionu.

Parlamentarzyści , samorzadowcy a w tle mieszkańcy regionu podczas spotkania w Wojniczu
W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Wincenty Witos był jednym z największych budowniczych etosu Polski, polskiego patriotyzmu wśród chłopów, w okresie, w którym nasz kraj odzyskiwał swoją niepodległość.

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w wojnickiej hali sportowej
- Nie ma żadnych wątpliwości, że jeśli chodzi o ruch ludowy w Polsce, jeśli chodzi o dzieje polskiej wsi, nigdy w naszej historii polska wieś nie miała większego przywódcy niż Wincenty Witos – mówił. – Od samego początku żył w przekonaniu, że najważniejsza jest Polska, ziemia i wiatr. I że to jest to, co w tamtym czasie dla Polaka, dla człowieka, polskiej wsi było tym fundamentem.

Doktor Mateusz Szpytma podczas swojego wykładu w tle młodzież wojnickiej szkoły średniej

Wykład „Wincenty Witos – historia i przesłanie” wygłosił dr Mateusz Sztypma – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Fot. Paweł Topolski

Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.