dzisiaj jest: 3 maja 2024 r.   ::    imieniny: Maria, Nina, Aleksander - Święto Konstytucji 3-Maja

Kolejny obiekt mostowy otwarty

Otwarcie mostu w ZalasowejPowiat Tarnowski zakończył realizację inwestycji polegającej na budowie mostu w ciągu drogi powiatowej 1357K w miejscowości Zalasowa. Most został symbolicznie oddany do użytku. W wydarzeniu udział wzięli: Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, Wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Małopolskiego Wojciech Skruch, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg z siedzibą w Zgłobicach: Dyrektor Stanisław Pyzdek i Inspektor Nadzoru Maciej Skrabacz, a także Sławomir Bogucki reprezentujący firmę Log-Bud - wykonawcę tejże inwestycji.

- Stary most był praktycznie rokrocznie remontowany. Uzupełniane były ubytki w konstrukcji. Obiekt był w takim stanie, iż jego dalsze remonty były wręcz niewskazane. Alternatywą było wykonanie nowego mostu. To oczywiście było najlepsze rozwiązanie. Mamy zatem dużą satysfakcję, iż udało się je zrealizować. – mówi wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.

Wicestarosta przemawia na otwarciu mostu

- Takie działania jak most w Zalasowej w najlepszy sposób definiują samorządową współpracę na rzecz naszej lokalnej społeczności. Nowa konstrukcja ma niebagatelne znaczenie w przypadku ewentualnych powodzi. W takich chwilach stara konstrukcja była poważnie zagrożona. Ta nowa konstrukcja daje gwarancję, iż powódź w tym kontekście nie będzie już taka niebezpieczna. - podkreśla Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn.

Paweł Augustyn przemawia podczas otwarcia mostu

Przebudowa mostu trwała dziesięć miesięcy. W tym okresie w ramach kompleksowej inwestycji wykonano przebudowę i rozbudowę istniejącego układu komunikacyjnego w celu poprawienia bezpieczeństwa ruchu zarówno pieszego jak i samochodowego. W ramach inwestycji wykonano odcinek chodnika dla pieszych, obiekt mostowy oraz przebudowano system odwodnieniowy, tychże dróg, polegający na rozbudowie przepustu pod droga powiatową oraz budowie odcinków rowów krytych z wykonaniem wylotu potoku Wątok. Inwestycja zamknęła się kwotą blisko 3 mln 750 tys. zł. Część środków na ten cel wyasygnował samorząd powiatu - 790 503.34 zł brutto. Większościowe dofinansowanie kwoty niezbędnej do jej realizacji pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 2 959 707,00zl brutto.

Nowy most - widok z boku

Most ma prawie 15,50 m długości i ponad 10,78 m szerokości. Nośność obiektu – bez ograniczeń tonażu. Jezdnia na moście ma 6 m szerokości, zaś jednostronny chodnik dla pieszych 2 metry. Wykonawcą inwestycji było przedsiębiorstwo „LOG BUD” z Krynicy -Zdroju.

Most w pełnej okazałości

Zdjęcia: Paweł Topolski
Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.