dzisiaj jest: 18 listopada 2018 r.   ::    imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
4.11.2018 r.
4.11.2018 r.XX Zlot Niepodległościowy w Łowczówku i obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem Prezydenta RP - Andrzeja Dudy

Honorowi obywatele Powiatu Tarnowskiego

hoPowiat Tarnowski ma swoich pierwszych honorowych obywateli. Rada Powiatu nadała tytuł arcybiskupowi Józefowi Kowalczykowi oraz ojcu Janowi W. Górze, dominikaninowi. Obaj są związani z ziemią tarnowską – arcybiskup urodził się w Jadownikach Mokrych w gminie Wietrzychowice, natomiast o. Góra jest aktywny społecznie tworząc ośrodek duszpasterski na Jamnej w gminie Zakliczyn.

- Nie mieliśmy wątpliwości nadając tytuły tym dwóm wielkim ludziom. Myślę, że 90 procent mieszkańców wie, kim są Chcieliśmy się odwdzięczyć za wszystko, co robią dla powiatu tarnowskiego i tej ziemi – utożsamiają się z nią i promują ją – podkreśla przewodniczący rady Powiatu Tarnowskiego Sylwester Gostek. - Wyróżnienie jest zobowiązaniem do dalszej pracy dla tych ludzi i tej ziemi. To pieczęć potwierdzająca moją miłość i przywiązanie – tak skomentował ojciec Jan W. Góra przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego. Odbierając wyróżnienie podczas sesji Rady Powiatu nie krył wzruszenia. – Powiat ma we mnie ambasadora i przede wszystkim przyjaciela – dodał.

ho3

ho2

Z kolei z inicjatywy arcybiskupa Józefa Kowalczyka powstał blisko 10 lat temu w Jadownikach Mokrych Ośrodek Opiekuńczo – Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Pomoc i zrozumienie znajdują tam osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Arcybiskup cały czas nie zapomina o swoich korzeniach, o „małej Ojczyźnie”. Często tutaj przyjeżdża, lubi spędzać czas, spotykać się z ludźmi, szczególnie z młodzieżą w swojej rodzinnej miejscowości. Aby pielęgnować przesłanie Jana Pawła II z jego inicjatywy otwarta została Izba Pamięci. Przekazał tam m.in. swoje pamiątki będące pozostałością po Papieżu-Polaku. Arcybiskup Kowalczyk nie mógł na razie odebrać honorowego obywatelstwa Powiatu Tarnowskiego. Stanie się to w lutym podczas spotkania w Zespole Szkół w Radłowie, szkole której jest absolwentem.

ho1

ikona_galeria

Powiat tarnowski ma swoich pierwszych honorowych obywateli. Rada Powiatu nadała tytuł arcybiskupowi Józefowi Kowalczykowi oraz ojcu Janowi W. Górze, dominikaninowi. Obaj są związani z ziemią tarnowską – arcybiskup urodził się w Jadownikach Mokrych w gminie Wietrzychowice, natomiast o. Góra jest aktywny społecznie tworząc ośrodek duszpasterski na Jamnej w gminie Zakliczyn.

- Wyróżnienie jest zobowiązaniem do dalszej pracy dla tych ludzi i tej ziemi. To pieczęć potwierdzająca moją miłość i przywiązanie – tak skomentował ojciec Jan W. Góra przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego. Odbierając wyróżnienie podczas sesji Rady Powiatu nie krył wzruszenia. – Powiat ma we mnie ambasadora i przede wszystkim przyjaciela – dodał. Przedstawiając sylwetkę ojca Góry i uzasadniając potrzebę nadania tytułu, wicestarosta tarnowski Mirosław Banach podkreślił zasługi dominikanina. - Dla nas, mieszkańców powiatu tarnowskiego, najważniejszym dziełem ojca Jana Góry jest Jamna, gdzie od początku lat 90-tych tworzy ośrodek duszpasterski –z jego inicjatywy powstało Sanktuarium Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei, a z każdym rokiem przybywa nowych gości. Wskrzesił to miejsce, które skazano na wymarcie. Powiat bardzo chwali sobie także współpracę z ojcem Górą przy organizacji Święta Pojednania odbywającego się 15 sierpnia każdego roku – powiedział wicestarosta Banach.

Z kolei z inicjatywy urodzonego przed 71 laty w Jadownikach Mokrych arcybiskupa Józefa Kowalczyka powstał tam, blisko 10 lat temu, Ośrodek Opiekuńczo – Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Pomoc i zrozumienie znajdują tam osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Arcybiskup cały czas nie zapomina o swoich korzeniach, o „małej Ojczyźnie”. Często tutaj przyjeżdża, lubi spędzać czas, spotykać się z ludźmi, szczególnie z młodzieżą w swojej rodzinnej miejscowości. Aby pielęgnować przesłanie Jana Pawła II z jego inicjatywy otwarta została Izba Pamięci. Przekazał tam m.in. swoje pamiątki będące pozostałością po Papieżu-Polaku.