dzisiaj jest: 17 maja 2024 r.   ::    imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

W kręgu tradycji ludowej – XI Jarmark Artystów i Rękodzielników w Ciężkowicach

11 jarmark artystow rekodzielnikow 01 miniW niedzielę, 8 lipca 2012 roku w Ciężkowicach, odbył się XI Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników. Impreza miała na celu promocję lokalnych wyrobów oraz prezentację artystów ludowych z Małopolski i Podkarpacia. Organizatorami Pogórzańskiego Jarmarku było Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Powiat Tarnowski, Lokalna Grupa Działania Dunajec – Biała oraz Beskid Zielony

Magiczna Kraina Łemków i Pogórzan.

W tegorocznym Jarmarku wzięło udział ponad trzydziestu wystawców i około 2,5 tys. uczestników.

Podczas Jarmarku rękodzielnicy, rzemieślnicy oraz muzycy folkowi prezentowali bogactwo kulturowe historycznej Małopolski. Najważniejsze atrakcje stanowiły warsztaty rękodzieła, prezentacje gospodarstw agroturystycznych, degustacje przysmaków kuchni regionalnej, występy taneczne i muzyczne oraz atrakcje Małopolskiego Pikniku Europejskiego – Europejska lekcja muzyki i Konkurs Europuzzle. Organizacja Beskid Zielony w ramach imprezy uzupełniającej pod nazwą „Eteryczny Jarmark” prezentowała zawody regionalne i ginące m.in. garncarstwo, kowalstwo, bednarstwo, koronkarstwo, rzeźbę, oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Indywidualni wystawcy kusili odwiedzających zapachami tradycyjnej kuchni oraz smakami potraw regionalnych. Jarmarkowi towarzyszył bogaty program artystyczny, który rozpoczął zespół taneczny „Explosion”. Po nim zaprezentował się zespół akordeonowy Tadeusza Malika. Później na deskach ciężkowickiego amfiteatru pojawiły się Zespoły Pieśni i Tańca: „Łoniowiacy” z Łoniowej oraz „Osowiany” z Mokrego. W barwnych, ludowych strojach, prezentowali oni tradycyjne tańce ludowe przy dźwiękach skocznej muzyki. Po występach ludowych publiczności zaprezentował się zespół „Siklawa” z Podhala, który zachęcał do wspólnego śpiewania. Gwiazdą tegorocznego Jarmarku był folk-rockowy zespół „Redlin”. Po zapadnięciu zmroku zaprezentowali się tancerze ognia i światła z grupy artystycznej „Parafianie”. Na zakończenie odbyła się zabawa przy dźwiękach muzyki klubowej.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW 2007-2013.

11 jarmark artystow rekodzielnikow 02

11 jarmark artystow rekodzielnikow 03