dzisiaj jest: 17 maja 2024 r.   ::    imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

Powiatowe zniżki dla rodzin wielodzietnych

karta duzej rodziny miniPowiat tarnowski jako jeden z pierwszych samorządów powiatowych w kraju wprowadził Kartę Dużej Rodziny. Rodzice, którzy mają na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci oraz ich pociechy mogą liczyć na ulgi przy zakupie biletów wstępu do niektórych obiektów kulturalnych i sportowych, a nawet na preferencje przy zakupach w sklepach.

Na razie na apel władz starostwa o zniżki dla posiadaczy karty odpowiedziało czternaście palcówek oraz firm z Tarnowa i powiatu, ale lista cały czas jest otwarta. Mile widziani są kolejni chętni do wsparcia tej inicjatywy.

Karty Dużej Rodziny, dające podstawę do korzystania z szeregu ulg, zniżek i darmowych wejściówek, przede wszystkim do lokalnych instytucji kulturalnych, wprowadzają w wielu miejscowościach kraju samorządy miejskie i gminne. Powiat tarnowski jest chyba pierwszym samorządem powiatowym, który włączył się w tego typu akcję.

Pozytywnie odpowiedzieliśmy na sugestie kierowane do nas przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, bo skoro możemy w ten sposób pomóc rodzinom wielodzietnym, to warto spróbować – twierdzi starosta tarnowski Mieczysław Kras. – Uchwałą rady powiatu wprowadzona została Karta Dużej Rodziny. Wydajemy ją rodzicom, którzy mają co najmniej troje dzieci na utrzymaniu oraz ich pociechom, a także rodzinom zastępczym.

Powiatowa karta upoważnia na razie do ulg i zniżek w czternastu placówkach oraz firmach. Na apel władz starostwa pozytywnie odpowiedziały m.in. tarnowski Teatr i Muzeum Okręgowe, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej bezpłatnie wpuszczać będzie posiadaczy karty do muzeum oraz na organizowane przez siebie koncerty. Zniżki będą stosowane przy wejściach do znajdujących się w powiecie ośrodków odnowy biologicznej i rehabilitacyjnych, ale także swoje propozycje przygotowały niektóre sklepy i firmy, zajmujące się np. blacharstwem i lakiernictwem samochodowym czy sprzedażą sprzętu gospodarstwa domowego. W tym ostatnim przypadku oferuje się rabaty oraz dogodny system sprzedaży ratalnej. Niektórzy zastrzegają, że oferta dotyczy jedynie rodzin wielodzietnych z terenu gminy, w której prowadzą działalność.

– Lista cały czas jest otwarta. Czekamy na kolejnych chętnych do wsparcia tej inicjatywy – informuje kierowniczka Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Elżbieta Sterkowiec. – Apelujemy przede wszystkim do urzędników w gminach, aby rozglądnęli się wokół siebie i poszukali możliwości dostępu do usług na preferencyjnych warunkach dla rodzin wielodzietnych. Sami też szukamy. Namawiamy kolejne instytucje, a także podmioty prywatne do współpracy z nami w tym temacie...

Karty wydawane są w budynku starostwa przy ul. Narutowicza. Każdy z członków rodziny dostaje imienną i oddzielną legitymację.