dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

W ZSOiZ w Skrzyszowie podsumowano konkurs pn. "Transplantologia – wiedza w pigułce"

konkurs transplantologia 01 miniW Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie, 9 stycznia 2013 roku, podsumowano trzecią edycję konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych pt. „Transplantacja – wiedza w pigułce”. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Starosta Tarnowski Mieczysław Kras oraz Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior.

Celem działań podejmowanych od czterech lat przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie jest propagowanie w środowisku wiedzy nt. transplantacji oraz podnoszenie świadomości znaczenia tej metody leczenia. Od trzech lat w szkolny projekt „I Ty możesz uratować komuś życie” wpisany jest konkurs „Transplantacja – wiedza w pigułce”.

Ostatnia edycja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej dotyczącej tematyki transplantacji. W drugim uczniowie musieli wykazać się przedmiotową wiedzą rozwiązując test składający się z pytań zamkniętych i otwartych.

W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z gimnazjów: w Lubczy, Łękach Dolnych, Łękach Górnych, Pogórskiej Woli, Skrzyszowie, Szynwałdzie, Tarnowcu i Zalasowej. Zgodnie z regulaminem, szkoły były reprezentowane w każdym z etapów konkursu przez trzyosobowe zespoły. Jedną szkołę w każdym z etapów mogły reprezentować maksymalnie trzy zespoły. W pierwszym etapie wzięło udział 15, a w drugim 16 zespołów.

Uczestnicy spotkania finałowego mieli także okazję do wysłuchania wystąpień zaproszonych gości m.in. Zbigniewa Cholewy – lekarza ze Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie oraz ks. Zdzisława Gniewka – proboszcza parafii w Skrzyszowie.

konkurs transplantologia 02

Na zakończenie podsumowano współzawodnictwo, ogłoszono wyniki konkursu oraz wręczono nagrody i dyplomy.
Jak mówi Ewa Matejska, pedagog szkolny, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu – z roku na rok wzrasta zainteresowanie tematem, o czym świadczą liczba uczestników i poziom prezentowanej przez nich wiedzy, ale także zaangażowanie uczniów naszej szkoły. Dla mnie najważniejsze jest jednak to, że konkurs stał się pretekstem do spotkań i dyskusji na temat przeszczepów. Wiem, że te rozmowy są kontynuowane poza szkołą, w domach i w środowisku.

Działania wspiera także dyrektor placówki Marek Wróbel – Są różne konkursy w szkołach. Widowiskowe, o świetnej oprawie muzycznej, organizowane przy dużym nakładzie finansowym i można by wymieniać jeszcze wiele zalet. Ale jest konkurs, który porusza serca, kształtuje charaktery i drąży najgłębsze zakamarki postaw etycznych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób w nim uczestniczą. Tym wyjątkowym jest konkurs organizowany przez naszą szkołę. Jestem przekonany, że ma on swój udział we wzrastającej w Małopolsce liczbie osób, którzy otrzymali szansę na swoje „drugie życie”.

W pierwszym etapie konkursu I miejsce zdobyły ex aequo: Gimnazjum w Łękach Dolnych: Aleksandra Łazowska, Patrycja Firlej, Witold Urjasz oraz Gimnazjum w Łękach Górnych: Wiktoria Robak, Szymon Mazur, Katarzyna Pyrchla. Uczestnicy finału obejrzeli nagrodzone prezentacje multimedialne: przygotowaną przez uczniów z Łęk Dolnych, osobistą wzruszającą historię o rodzinnym przeszczepie nerki oraz opracowanym przez uczniów z Łęk Górnych kompendium wiedzy o transplantacji, o wysokich walorach merytorycznych z wykorzystaniem możliwości technicznych prezentacji.

W drugim etapie konkursu I miejsce uzyskało Gimnazjum w Szynwałdzie: Karolina Jop, Karolina Nowak, Agnieszka Zegar. Na II miejscu uplasowało się Gimnazjum w Pogórskiej Woli: Marta Esmund, Dawid Smoter, Damian Tarczoń. W klasyfikacji łącznej I miejsce w III edycji konkursu zdobył zespół z Gimnazjum w Szynwałdzie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody ufundowane przez Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie oraz Zarząd Rejonowy PCK w Tarnowie dla Powiatu Ziemskiego. W organizację tegorocznej edycji włączyli się także uczniowie oraz nauczyciele ZSOiZ w Skrzyszowie: Beata Biedrzycka, Magdalena Obal.

konkurs transplantologia 03

konkurs transplantologia 04