dzisiaj jest: 10 maja 2024 r.   ::    imieniny: Antonina, Izydor, Antoni

Wokół tematyki Zagłady na Kresach

zaglada kresow miniOgólnopolska sesja popularnonaukowa „Zagłada Kresów”, odbędzie się 28 października w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie,  jako impreza towarzysząca II Festiwalowi Niepodległości. To kontynuacja projektu sprzed 5 lat, zorganizowanego przez trzy tarnowskie stowarzyszenia we współpracy z tarnowskim Starostwem Powiatowym, zatytułowanego „Zagłada. Sesja popularnonaukowa w 5 aktach z antraktami”.

Przedmiotem rozważań tegorocznej sesji  będzie tematyka edukowania w zakresie historii tzw. rzezi wołyńskiej. W sesji wezmą udział najwybitniejsi  znawcy tematu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i twórcy zajmujący się tragedią Kresów.

Sesję rozpocznie prezentacja zapisu spektaklu Ballada o Wołyniu Teatru Nie Teraz, dokonana w studio TV Trwam w Toruniu. Do dwóch paneli dyskusyjnych zaprosiliśmy m.in. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Panią Ewę Siemaszko, red. Ewę Szakalicką, ks. prof. Józefa Mareckiego, dr  Leona Popka, dr Pawła Naleźniaka, Annę Lewak (Prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego), działaczy społecznych: Danutę Skalską (Światowy Kongres Kresowian, Audycja Radia Katowice „Lwowska Fala”), Małgorzatę Gośniewską-Kola (Stowarzyszenie Huta Pieniacka),  Mirosława Majkowskiego (realizator m.in. lipcowej rekonstrukcji w Radymnie zniszczenia wsi wołyńskiej przez UPA)  i wiele innych, zasłużonych osób. W dyskusji wezmą też udział  nauczyciele z Tarnowa i regionu (Anna Żak, Grzegorz Kubacki)  i samorządowcy. Sesję moderują: Piotr Dziża i Tomasz A. Żak.

W trakcie sesji nastąpi rozstrzygnięcie konkursu szkolnego na prezentację multimedialną, dotyczącą ludobójstwa na Kresach, ogłoszonego przez I LO w Tarnowie. Fragmenty nagrodzonych prezentacji, obok kilku materiałów filmowych, wykorzystane zostaną podczas obu paneli sesyjnych.

Współpraca organizacyjna Sesji: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Stowarzyszenie Nie Teraz, I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie.
Termin: 28 października,  Aula C 17, PWSZ w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8.

zaglada kresow

Program sesji:
10:00 - pokaz nagrania spektaklu „Ballada o Wołyniu”;

11:15-13:15 - pierwszy panel dyskusyjny Kresy. Arkadia i piekło- debatują badacze i  twórcy. W trakcie panelu odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną;

13:15-13:30 - przerwa kawowa;

13:30-15:30 - drugi panel dyskusyjny  Jak przerwać tę zbrodnię? Zagłada Kresów w narodowej świadomości - debatują działacze społeczni, nauczyciele, samorządowcy i publiczność.