dzisiaj jest: 10 maja 2024 r.   ::    imieniny: Antonina, Izydor, Antoni

Współpraca rzemiosła

wspolpraca z niemieckimi rzemieslnikami miniIzby Rzemieślnicze z Tarnowa i Erfurtu będą współpracować przy realizacji wspólnych projektów polsko-niemieckich w obszarze kształcenia zawodowego. Do spotkania, podczas którego omówiono wstępne założenia przyszłej współpracy, doszło z inicjatywy Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza.

Izba Rzemieślnicza z Erfurtu od lat współpracuje z krakowskim rzemiosłem, teraz będzie wymieniać doświadczenia i realizować wspólne projekty także z Izbą Rzemieślniczą w Tarnowie.

wspolpraca z niemieckimi rzemieslnikami 2
Na zorganizowanym w Tarnowie przez Starostę Romana Łucarza spotkaniu, ze strony polskiej obecni byli: członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym dr hab. Edmund Juśko, Franciszek Uszko i Jan Błaszkiewicz z Izby Rzemieślniczej oraz dyrektor Rzemieślniczego Centrum Szkół Zawodowych Krzysztof Majchrowicz. Natomiast stronę niemiecką reprezentowali: Tomas Malcherek - Główny Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Erfurcie, Stefan Lobenstein - Prezydent Izby Rzemieślniczej w Erfurcie oraz Alicja Maria Zander - koordynator współpracy z zagranicą.

wspolpraca z niemieckimi rzemieslnikami 1
Ustalono, że dochodzić będzie do wymiany młodzieżowej. Uczniowie tarnowskiej szkoły rzemieślniczej wyjeżdżać będą na praktyki do Niemiec, z kolei młodzi ludzie z Erfurtu przyjeżdżać będą tutaj. W celach szkoleniowych organizowane będą też wyjazdy kadry pedagogicznej.

Szczegóły współpracy przy realizacji wspólnych projektów polsko-niemieckich w obszarze kształcenia zawodowego dograne mają być wiosną przyszłego roku podczas targów gospodarczych w Erfurcie, na które wybierze się delegacja z Tarnowa. Czynione będą starania o pozyskanie na ten środków unijnych.

- Współpraca może przynieść wiele korzyści. Młodzi ludzie z naszego regionu będą mieć przecież nie tylko możliwość wyjazdu na atrakcyjne praktyki, ale także zapoznania się z funkcjonowaniem tamtejszego rynku pracy - mówi Starosta Roman Łucarz. - Gospodarka niemiecka jest na wysokim poziomie, tam wszystko mają naprawdę dobrze zorganizowane i warto korzystać z ich doświadczeń.