dzisiaj jest: 17 maja 2024 r.   ::    imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Naukowa zaduma nad styczniową insurekcją

naprzod z ziemi tej krakowskiej miniW tarnowskim ratuszu odbyła się konferencja naukowa pt. „Naprzód z ziemi tej krakowskiej…” podsumowująca projekt „Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca”, związany ze 150. rocznicą powstania styczniowego. Wygłoszone podczas konferencji referaty koncentrowały się wokół wkładu mieszkańców Galicji w styczniową insurekcję oraz aspektów lokalnych tego wydarzenia.


naprzod z ziemi tej krakowskiej 1
Otwierając konferencję Starosta Tarnowski Roman Łucarz zwrócił uwagę, iż przy okazji 150. rocznicy powstania styczniowego wiele osób, autorytetów naszego życia społecznego, historyków, polityków i publicystów wypowiadało się na temat sensu walki powstańczej. W kontekście tej dyskusji Starosta Tarnowski przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, który na ten temat wypowiedział się w ten sposób: „kosztowało wiele ofiar na polach bitew jeszcze więcej ofiar w kaźniach Syberii - ale było potrzebne. (…) Wszyscy, którzy wówczas w 1863 roku zrywali się do walki z potworna przemocą, z nieporównaną przemocą, ci wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, co im grozi. I dlatego czyny ich mają wewnętrzną wielkość: są nacechowane najgłębszą szlachetnością, wskazują na jakąś moc ducha ludzkiego i równocześnie są zdolne tę moc w innych rodzić”.

naprzod z ziemi tej krakowskiej 2
Starosta Roman Łucarz wraz z Prezesem Tarnowskiego Oddziału PTH prof. dr hab. Edmundem Juśko podziękowali za współpracę przy realizacji projektu przedstawicielom małopolskich oddziałów PTH.

naprzod z ziemi tej krakowskiej 3
Na temat wkładu mieszkańców Galicji w powstanie styczniowe oraz tradycji powstania styczniowego mówiły prof. dr hab. Magdalena Micińska z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr hab. Magdalena Michalska-Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Z kolei o postawach młodych mieszkańców Galicji wobec powstańczego zrywu wypowiedział się prof. dr hab. Leszek Starkiel, emerytowany profesor PAN.

naprzod z ziemi tej krakowskiej 4
naprzod z ziemi tej krakowskiej 6
Szczegółowego podsumowania i omówienia projektu „Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca”, dokonał Przewodniczący Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego Robert Kowalski. Projekt ten uzyskał wyróżnienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie na najciekawsze inicjatywy, mające na celu upamiętnienie 150. rocznicy powstania styczniowego.

naprzod z ziemi tej krakowskiej 5
W drugiej części konferencji swoje referaty poświęcone lokalnym aspektom powstania styczniowego wygłosili przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historycznego: Katarzyna Drożdż (Limanowa), Jagoda Jurkowska (Nowy Targ), dr Piotr Wierzbicki (Nowy Sącz) i Mieczysław Czosnyka (Tarnów).

naprzod z ziemi tej krakowskiej 7
naprzod z ziemi tej krakowskiej 8
Na zakończenie uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z wystawą pt. „Zapomniani bohaterowie powstania styczniowego z Galicji”, powstałą w ramach projektu „Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca”.

naprzod z ziemi tej krakowskiej 9

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt