dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

„Transplantacja - Wiedza w Pigułce” - podsumowanie konkursu

podsumowanie transplantacja mini22 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie podsumowano Ponadregionalny Konkurs „Transplantacja - Wiedza w Pigułce”, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego i Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Spotkanie finałowe podsumowujące Ponadregionalny Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Transplantacja - Wiedza w Pigułce” wzbogaciły wykłady zaproszonych gości.

podsumowanie transplatacja 1

Dr hab. med. Piotr Przybyłowski - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej omówił uwarunkowania społeczne, prawne i organizacyjne pobierania i przeszczepiania narządów. Lek. med. Zbigniew Cholewa - Koordynator Transplantacyjny poruszył ważne aspekty związane z kontaktem z rodziną zmarłego dawcy narządów do transplantacji. Stanowisko Kościoła katolickiego wobec transplantacji przedstawił ks. Paweł Marzec - doktorant Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

podsumowanie transplatacja 2
Uczestnicy spotkania ze wzruszeniem wysłuchali osobistych refleksji osób żyjących dzięki transplantacji, członków Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca w Krakowie. Prezes stowarzyszenia, Małgorzata Rejdych, zwracając uwagę na potrzebę edukacji młodych ludzi w zakresie transplantologii, podkreśliła, jak ważne są działania, podejmowane od wielu lat przez skrzyszowską szkołę.

podsumowanie transplatacja 3
W konkursie „Transplantacja - Wiedza w Pigułce” wzięło udział 110 uczniów z 58 szkół z całej Małopolski. W pierwszym etapie uczestnicy konkursu złożyli prezentacje multimedialne, a w drugim, pisząc sprawdzian, wykazali się wiedzą na temat transplantacji. Laureaci konkursu zostali wyłonieni na podstawie klasyfikacji łącznej ilości punktów uzyskanych w pierwszym i drugim etapie, oddzielnie w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Lek. Zbigniew Cholewa, który sprawował opiekę merytoryczną i na zaproszenie organizatora konkursu Ewy Matejskiej przewodniczył komisji konkursowej, podkreślił wysoki poziom wiedzy zaprezentowanej przez uczniów. Ponadto, zdaniem Marka Wróbla, Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Skrzyszowie, konkurs jest wspaniale odbierany przez uczestników i dostarcza autentycznych wzruszeń.

podsumowanie transplatacja 4
W kategorii gimnazjum laureatami konkursu zostali: Paweł Stańczyk, Gimnazjum w Szynwałdzie - I miejsce; Martyna Armatys, Gimnazjum w Szynwałdzie - II miejsce;Marta Esmund, Gimnazjum w Pogórskiej Woli - III miejsce. Kolejne nagrodzone miejsca zajęli:  Klaudia Kmieć, Gimnazjum w Luszowicach - IV miejsce; Dorota Zatłoka, Gimnazjum w Nowym Bystrem - V miejsce; Michał Tylutki, Niepubliczne Niepłatne Gimnazjum w Tarnowie - VI miejsce; Szymon Antosz, Gimnazjum w Radłowie, Justyna Ciurej, Gimnazjum w Skrzyszowie, Dominik Janicki, Gimnazjum w Czchowie, Damian Tarczoń, Gimnazjum w Pogórskiej Woli - miejsce VII.

podsumowanie transplatacja 5
Laureaci konkursu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych to: Magdalena Jarosz, Powiatowy Zespół Nr 11 Szkół Ogólnokształcących w Kętach - I miejsce; Damian Kos, Powiatowy Zespół Nr 11 Szkół Ogólnokształcących w Kętach - II miejsce; Joanna Stańczak, LO im. Marii Skłodowskiej- Curie w Andrychowie - III miejsce. Na kolejnych nagrodzonych miejscach uplasowali się:  Agnieszka Krężołek, I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach - IV miejsce; Karolina Jarosz, II LO w Dąbrowie Tarnowskiej - V miejsce; Marta Konieczna, V LO w Tarnowie, Kinga Szczepanik, ZSOiZ LO w Ciężkowicach - VI miejsce; Karolina Karwala, ZS Ponadgimnazjalnych w Czchowie; Natalia Chmura, ZSOiZ II LO w Gromniku; Monika Kołodziej, ZS Chemicznych im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie, Anna Maciuszek, ZSO Nr 2 II LO im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu - VII miejsce.

podsumowanie transplatacja 6
Nagrody dla laureatów konkursu w kategorii gimnazja ufundował i wręczył Marcin Kiwior, Wójt Gminy Skrzyszów, a nagrody dla laureatów ze szkół ponadgimnazjalnych, ufundowane przez Romana Łucarza, Starostę Tarnowskiego, wręczył Wicestarosta Mirosław Banach. Nagrody dodatkowe komisja konkursowa przyznała z uwagi na wysoki poziom konkursu oraz dzięki hojności sponsorów: Małgorzaty Rejdvch, Prezesa Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca w Krakowie oraz Jerzego Kornausa, Prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Tarnowie dla Powiatu Ziemskiego.

podsumowanie transplatacja 7

Równolegle z konkursem wiedzy, zorganizowano konkurs plastyczny na plakat „TAK dla transplantacji” dla uczniów Gimnazjum w Skrzyszowie. Na konkurs wpłynęły 174 prace. Komisja konkursowa przyznała sześć równorzędnych nagród, które otrzymali: Mikołaj Dudek, Mateusz Iwan, Piotr Janczak, Kacper Kielian, Agnieszka Tchoń, Krzysztof Zegar. Wystawę pokonkursową można było obejrzeć podczas spotkania finałowego.

podsumowanie transplatacja 8
Współorganizatorką tegorocznej edycji konkursów jest nauczycielka języka polskiego Beata Łabno. W przygotowanie i przeprowadzenie konkursów zaangażowali się także uczniowie ZSZ w Skrzyszowie, którzy wcześniej uczestniczyli w zajęciach „Transplantacja - jestem na TAK”, przeprowadzonych w każdej klasie przez pedagoga szkolnego Ewę Matejską.

podsumowanie transplatacja 9
podsumowanie transplatacja 10