dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

„Sztuka w służbie wiary” tematem sesji naukowej

sztuka w sluzbie wiary miniJuż po raz szesnasty Biskup Tarnowski oraz Starosta Tarnowski zorganizowali wspólną sesję naukową. W bieżącym roku jej tematem była „Sztuka w służbie wiary”. Problematyka ta nawiązywała do jubileuszu 125-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

sztuka w sluzbie wiary 1
Starosta Tarnowski Roman Łucarz w wystąpieniu inaugurującym sesję podkreślił, iż: Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest pierwszą instytucją muzealną, związaną ze strukturami Kościoła katolickiego w Polsce, dokumentującą dorobek kulturalny i intelektualny Kościoła tarnowskiego. Jest to nasz powód do chluby, jako mieszkańców Diecezji Tarnowskiej i Powiatu Tarnowskiego.

sztuka w sluzbie wiary 2
Starosta Tarnowski podziękował Biskupowi Andrzejowi Jeżowi za wieloletnią współpracę przy organizacji wspólnych sesji naukowych, wręczając okolicznościowy puchar 15-lecia Powiatu Tarnowskiego. Starosta złożył również w imieniu samorządu Powiatu Tarnowskiego, jubileuszowe gratulacje Dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, ks. Tadeuszowi Bukowskiemu.

sztuka w sluzbie wiary 3
sztuka w sluzbie wiary 4
Część merytoryczną poprowadził ks. dr hab. Ireneusz Stolaryczk, prof. UP JP II dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

sztuka w sluzbie wiary 5
W części panelowej wygłoszonych zostało sześć wykładów poświęconych: sztuce sakralnej, trosce o ochronę zabytków oraz zaangażowaniu samorządów regionalnych w tym zakresie.

sztuka w sluzbie wiary 6
Jako pierwszy wystąpił ks. mgr Piotr Pasek z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, który w wykładzie „Józef Bąba i jego dzieło” przywołał postać ks. infułata Józefa Bąby, rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie, który w 1888 r. założył muzeum w gmachu uczelni. Dokonał tego podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. Tarnowskie muzeum było pierwszym muzeum diecezjalnym w Polsce.

sztuka w sluzbie wiary 7
Wykład „Edukacyjna i wychowawcza rola muzeów diecezjalnych” wygłosił ks. dr Andrzej Nowobilski, Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. O dziełach sztuki w bocheńskiej kopalni opowiadał mgr Jan Flasza w wykładzie pt. „Plastyczny wymiar religijności górników bocheńskich. Po przerwie wygłoszono kolejne trzy wykłady.

sztuka w sluzbie wiary 8
Dr Robert Ślusarek z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu wygłosił wykład „Problem zachowania i upowszechniania religijnego dziedzictwa kultury na Sądecczyźnie w aspekcie działalności Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu”. O działaniach samorządów oraz przykładach renowacji obiektów sakralnych opowiadał mgr Krzysztof Markiel, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Przygotowany referat brzmiał: „Sacrum Małopolski - odkrywanie i utrwalanie śladów kulturowych. Działania samorządu regionalnego”. Według przedstawionego przez Dyrektora Markiela zestawienia dotacji w dziedzinie ochrony zabytków przyznanych przez samorząd Województwa Małopolskiego w latach 1999-2013 wynika, że województwo przeznaczyło łącznie sumę 47 962 762 złotych na rzecz opieki nad zabytkami.

sztuka w sluzbie wiary 9
Ostatni wykład pt. „Galeria Sztuki Sakralnej w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie” wygłosił ks. mgr Tadeusz Bukowski, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Dyrektor obchodzącego jubileusz - Muzeum, zaprezentował także okolicznościowy numer „Currendy - pisma urzędowego diecezji tarnowskiej”. Do wydawnictwa dołączona jest płyta DVD z filmem będącym „podróżą po zbiorach muzeum”. Publikację można nabyć m.in. w siedzibie Muzeum Diecezjalnego.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria