dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Niedomickie spotkanie Starosty z przedsiębiorcami

niedomice przedsiebiorcy miniStarosta Roman Łucarz spotkał się z przedsiębiorcami, którzy zainwestowali i stworzyli nowe miejsca pracy na terenach po byłych Niedomickich Zakładach Celulozy. W spotkaniu uczestniczyli także urzędnicy z tarnowskiego Starostwa oraz Powiatowego Urzędu Pracy i Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Niedomickie Zakłady Celulozy do 1993 roku stanowiły główne źródło utrzymania dla 1,5 tysiąca mieszkańców Niedomic i okolicznych miejscowości. Dla gminy Żabno były strategicznym zakładem w rozumieniu gospodarczym, wnoszącym do budżetu gminy duży wkład finansowy - nie tylko z podatków.

niedomice przedsiebiorcy 1
Po upadku zakładu obiekty uległy dewastacji. Panorama była przerażająca, była też dla wielu osób wspomnieniem stabilnego bytu, przykrym obrazem przyszłości bez pracy i środków na utrzymanie. W połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia znalazło się kilku pierwszych odważnych, którzy zainwestowali tam swoje pieniądze. W styczniu 1996 roku otwarte zostały pierwsze dwa zakłady - Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe „Certech” oraz oddział Głuchołaskich Zakładów Papierniczych, gdzie znalazło zatrudnienie w sumie 160 osób. Właściciele tych firm utorowali i przetarli drogę pozostałym przedsiębiorcom.

Obecnie na terenie byłych NZC działa 45 podmiotów gospodarczych, zatrudniających około 1,6 tys. osób. - Jesteśmy ludźmi, którzy za własne pieniądze i na własne ryzyko podnieśli Niedomice do rangi dzielnicy niezależnej ekonomicznie i gospodarczo, przynoszącej wymierne i znaczące dochody dla budżetu gminy Żabno - mówił podczas spotkania Ryszard Utrata, Prezes firmy COMiBUD, specjalizującej się w produkcji i montażu konstrukcji stalowych. - Fakt ten nie zmienia jednak stosunku urzędników do przedsiębiorców. Pokutuje nadal pogląd, że prywaciarza należy ustawić w szeregu i traktować z góry, zapominając że w Polsce ok. 70 % PKB wypracowują prywatne firmy, natomiast spółki skarbu państwa pozostałe 30 %.

niedomice przedsiebiorcy 2
Przedsiębiorcy przedstawili swoje oczekiwania, a także zwracali uwagę na bariery, które utrudniają im działalność. Twierdzili na przykład, że od dłuższego brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Problemem jest brak szkół zawodowych o profilach strategicznych dla przemysłu i gospodarki w skali całego kraju (spawacze, ślusarze, monterzy, tokarze, frezerzy). Natomiast - ich zdaniem - system kursów organizowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy, mających na celu przekwalifikowanie zawodowe zdaje egzamin w przypadku pokrewnych zawodów np. ślusarza na spawacza, a w przypadku piekarz na spawacza jest bezsensownym wydawaniem pieniędzy.

Starosta Roman Łucarz uważa, że trzeba przedsiębiorcom jak najdalej iść na rękę, aby inwestowali, rozwijali swoje firmy. - Od tego zależy przecież byt ludzi, stabilizacja wielu rodzin. Dlatego wysłuchuję, czego oczekują od podległych mi urzędników i urzędów. Po pierwszych spotkaniach już widzę, że istnieje pilna potrzeba utworzenia w starostwie specjalnej komórki do obsługi przedsiębiorców, bo niejednokrotnie nie mogą oni czekać miesiącami na niezbędne pozwolenia, na rozpatrzenie takiej czy innej sprawy. Chcę też w porozumieniu z przedsiębiorcami ustalać niektóre kierunki kształcenia w naszych szkołach. Musimy tak przebranżowić szkoły ponadgimnazjalne, aby kształciły dla potrzeb rynku i absolwenci mogli tutaj znaleźć pracę - mówi Starosta.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt