dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Niepodległościowa sztafeta pokoleń po raz szesnasty na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku

zlot 2014 miniXVI Zlot Niepodległościowy w Łowczówku, najważniejsza uroczystość patriotyczna odbywająca się w Powiecie Tarnowskim, przeszedł do historii. Wyjątkowości nadawały mu dwie, przypadające w bieżącym roku rocznice - 100. rocznica wybuchu I wojny światowej oraz 100. rocznica boju pod Łowczówkiem.

Uroczystość, uwzględniona w małopolskim programie obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, miała bogaty program i zgromadziła największą w dziejach Zlotu liczbę uczestników.

zlot 2014 1
Obecni byli między innymi: Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Werner Köhler, Parlamentarzyści - Urszula Augustyn, Michał Wojtkiewicz i prof. Włodzimierz Bernacki, Członek Zarzadu Województwa Małopolskiego dr Stanisław Sorys, Małopolski Komendant Państowej Straży Pożarnej gen. Andrzej Mróz, przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej płk Zbigniew Pustułka oraz Kawaler Orderu Virtuti Militari, żołnierz Armii Krajowej płk Jerzy Pertkiewicz. Wśród szczególnych gości uroczystości wymienić należy również jednostkę Strzelecką oraz harcerzy ze Lwowa.

zlot 2014 2
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Józef Piłsudski - wyjątek z rozkazu z powodu boju pod Łowczówkiem /Lipnica Murowana 3 stycznia 1915 roku/:

U schyłku ubiegłego roku, podczas mojej nieobecności, stoczyliście z przeważającymi siłami nieprzyjaciela bój najcięższy i najkrwawszy z tych, jakieśmy dotąd mieli. Zyskaliście w nim nową sławę i nowy liść wawrzynu wpletliście do wieńca sławy polskiego żołnierza. W imieniu sprawy, której służymy, dziękuję wam wszystkim za tę pracę. Jestem dumny, towarzysze broni, że wami przewodzę, jestem dumny z kłopotu, że gdy mam w rozkazie dziennym wymienić najbardziej godnych chwały, szukać muszę czegoś nadzwyczajnego, by wśród ogółu dzielnych, mężnych, znaleźć czyny, które nie będą dla nich powszednimi.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

zlot 2014 4
XVI Zlot Niepodległościowy rozpoczął się mszą św. w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów, której przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej ks. dr Stanisław Salaterski.

Część oficjalną otworzyło odegranie Hymnu Państowego, po czym nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej 100. rocznicę boju pod Łowczówkiem, nawiązującej do tablicy ufundowanej w 1950 roku, na 50. rocznicę tego wydarzenia przez dawnych legionistów I Brygady.

zlot 2014 5
Na tablicy widnieje treść: 1914-2014. W 100. ROCZNICĘ BOHATEROM, KTÓRZY Z NADZIEJĄ WYWALCZENIA POLSKI NIEPODLEGŁEJ W BOJU NA TYCH POLACH POZOSTAWILI SWOJE ŻYCIE W DNIACH 22-25 XII 1914. SPOŁECZEŃSTWO POWIATU TARNOWSKIEGO

Aktu odsłonięcia tablicy dokonali gospodarze uroczystości: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś oraz Wójt Gminy Pleśna Stanisław Burnat.

zlot 2014 6
Ceremonii powitalnej dokonał Wójt Gminy Pleśna Stanisław Burnat. Następnie przemawiał Starosta Tarnowski Roman Łucarz, który zaznaczył: - Jak co roku w miesiącu listopadzie spotykamy się na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku, nazywanym pięknie „Cmentarzem Legionistów Polskich”. Czynimy to z patriotycznego obowiązku, jak i z potrzeby serca, aby oddać hołd bohaterom naszej drogi do niepodległości. Czynimy to tak jak wcześniej przed nami nasi ojcowie, dziadowie i ich ojcowie…  (…)  Jest to prawdziwa manifestacja naszego przywiązania do takich wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna. Stajemy tym samym we wspólnej sztafecie pokoleń, przejmując ten patriotyczny obyczaj oraz tradycję od naszych przodków i przekazując je młodym Polakom, wierząc, iż nie zaniechają oni w przyszłości tego szczególnego dziedzictwa. 

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również Posłowie na Sejm RP: Urszula Augustyn, Michał Wojtkiewicz i Włodzimierz Bernacki. Z kolei w imieniu samorządu Województwa Małopolskiego przemawiał Członek Zarządu Stanisław Sorys.

zlot 2014 7
W dalszej kolejności odbyły się elementy ceremoniału wojskowego - apel pamięci i salwa honorowa. Kompanię Honorową, która uświetniła uroczystość wystawił 5. Batalion Dowodzenia im. Generała Stanisława Hallera, stacjonujący w podkrakowskich Rząskach. Apel pamięci odczytał dowódca kompanii kpt. Jacek Nowak.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ojciec Święty Jan Paweł II - refleksja o patriotyzmie /Jan Paweł II „Pamięc i tożsamość” - fragm./:

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka, czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania. Świadczą o tym tak liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli za Polskę na różnych frontach świata. Są one rozsiane na ziemi ojczystej oraz poza jej granicami.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

100. rocznica boju pod Łowczówkiem została również zaakcentowana poprzez wypuszczenie nad cmentarzem wojennym nr 171 gołębi pokoju.

zlot 2014 8
Po czym liczne delegacje związków kombatanckich, parlamentarzystów, przedstawicielstwa Ministra Obrony Narodowej, samorządów - województwa, powiatu oraz gmin, służb mundurowych, organizacji społecznych, i szkół złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed kaplicą cmentarną.

zlot 2014 9
W imieniu samorządu Powiatu Tarnowskiego wieniec złożyli: Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Radni Powiatu - Barbara Gniadek, Bogdan Płachno, Józef Knapik oraz Dawid Chrobak.

zlot 2014 10
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś, który w imieniu organizatorów podziękował uczestnikom uroczystości za obecność na tej wyjątkowej ceremonii patriotycznej.

zlot 2014 3
Oprawę muzyczną ceremonii zapewniła orkiestra wojskowa z Rzeszowa.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z inskrypcji na cmentarzu wojennym nr 163 w Tuchowie:

Nie ubolewajcie nad tym, że nasze usta zamilkły
To nasze groby będą wam mówić o umiłowaniu Ojczyzn
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

zlot 2014 11
Bogaty program XVI Zlotu Niepodległościowego wypełniła inscenizacja historyczna epizodu boju pod Łowczówkiem, przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” oraz koncert pieśni legionowych w wykonaniu zespołu „Loch Camelot”, który następnie przerodził się we wspólne śpiewanie artystów wraz z liczną publicznością.

zlot 2014 12
Tradycyjnie wydawana była również żołnierska grochówka od Starost Tarnowskiego oraz rozdawane okolicznościowe wydawnictwa, w tym przygotowana na okoliczność Zlotu jednodniówka, (którą można pobrać tutaj) oraz śpiewnik pieśni legionowych, wydany przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

zlot 2014 13

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt