dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Szukają związków Małopolski z Austrią

spot wola rzendzinska miniGimnazjaliści z Zespołu Szkół Publicznych w Woli Rzędzińskiej rozpoczęli pracę nad projektem edukacyjnym pt. „Związki Małopolski z Austrią”. Pierwszym przedsięwzięciem związanym z projektem była wizyta w Starostwie Powiatowym w Tarnowie i zapoznanie się z tematyką cmentarzy wojennych z I wojny światowej, które są pozostałością po działaniach militarnych na froncie galicyjskim.

Jak tłumaczy Józef Lazarowicz, Dyrektor ZSP w Woli Rzędzińskiej, głównym celem tego projektu jest znalezienie przez uczniów znaków powiązań historycznych i kulturowych między Austrią a Polską, ze szczególnym uwzględnieniem śladów obecności austriackiej w Małopolsce i polskiej obecności w dziejach Wiednia, stolicy Austrii.

spot wola rzendzinska 1
23 uczniów z klasy drugiej pod opieką wychowawcy Edyty Kuty pracuje w czterech grupach, realizując następujące zadania w ramach projektu:
1. Cmentarze wojenne z I wojny światowej, na których spoczywają Austriacy.
2. Kolej podarunkiem cesarza austriackiego Franciszka Józefa - jej wpływ na rozwój Tarnowa i Woli Rzędzińskiej.
3. Polacy w Wiedniu, wiedeńczycy w Małopolsce.
4. Wzajemne przenikanie się kultur między Polską i Austrią - jej aspekty językowe, kulinarne i inne.

spot wola rzendzinska 2
Finał projektu z publiczną prezentacją jego efektów nastąpi po feriach zimowych, w marcu 2015 podczas Szkolnego Tygodnia Projektów.

spot wola rzendzinska 3
W trakcie wizyty w Starostwie Powiatowym w Tarnowie uczniowie spotkali się ze Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem, który przybliżył im tematykę cmentarzy wojennych w Powiecie Tarnowskim.

spot wola rzendzinska 4
Natomiast dr Paweł Juśko, odpowiedzialny w urzędzie za komunikację społeczną i kontakty z mediami, przygotował dla uczniów dwie prelekcje. Pierwszą, poświęconą Wielkiej Wojnie i jej skutkom dla Europy oraz drugą, ukazującą cmentarze wojenne z I wojny światowej, jako dziedzictwo historyczne Powiatu Tarnowskiego.