dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

„SKAWINA-14” w Powiecie Tarnowskim

skawina mini27 listopada w ramach ćwiczenia zarządzania kryzysowego „SKAWINA-14” w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie z przedstawicielami Centrum Operacji Lądowych Dowództwa Komponentu Lądowego, w trakcie którego jego uczestnicy zapoznali się miedzy innymi z organizacją i funkcjonowaniem systemu zarządzania kryzysowego w Powiecie Tarnowskim.

Głównym celem ćwiczenia było planowanie i organizowanie działań Wojskowych Zgrupowań Zadaniowych, wydzielanych do wsparcia administracji publicznej w czasie sytuacji kryzysowych.

skawina 1
Organizatorem spotkania był Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Udział wzięli w nim: oficerowie Centrum Operacji Lądowych Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie na czele z dowódcą, generałem brygady Cezarym Podlasińskim i Szefem Sztabu Centrum pułkownikiem Krzysztofem Boczkowskim, przedstawiciele Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie brygadier Krzysztof Kurcz, Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie brygadier Piotr Szpunar, Komendant Miejski Policji w Tarnowie inspektor Robert Biernat, Dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie Kazimiera Kunecka, Dyrektor Wydziału Ochrony Ludności, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Tarnowie Wojciech Mik.

skawina 2
Dyrektor PSPR Kazimiera Kunecka zapoznała zebranych z ratownictwem medycznym na terenie Powiatu Tarnowskiego, natomiast Dyrektor Wydziału OLZKiSO z zagrożeniami występującymi na terenie powiatu oraz z systemem zarządzania kryzysowego; Komendant Miejski Policji z organizacją zabezpieczenia przez policję przemieszczania się przez teren powiatu transportów pododdziałów sił zbrojnych, zaś przedstawiciel Centrum Operacji Lądowych Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie z jego obecną strukturą oraz możliwościami w zakresie ilości sił i środków, które mogą zostać wydzielone na potrzeby zarządzania kryzysowego.

skawina 3
Starosta Tarnowski Roman Łucarz i genenerał Cezary Podlasiński podkreślili, iż takie spotkania służą temu, aby z jednej strony wojsko mogło zapoznać się z zagrożeniami występującymi na danym terenie, a z drugiej samorząd powiatu miał świadomość na jaką pomoc może liczyć ze strony Sił Zbrojnych RP, by skutecznie im przeciwdziałać.

skawina 4
skawina 5