dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Konferencja z okazji Światowego Dnia AIDS w Starostwie Powiatowym

konf aids mini1 grudnia obchodzony był Światowy Dzień AIDS. Stał się on okazją do zorganizowania w Starostwie Powiatowym w Tarnowie konferencji, poświęconej tej problematyce.

Wprowadzając w tematykę konferencji Starosta Tarnowski Roman Łucarz zaznaczył, iż aby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku i walczyć z epidemią ważne jest partnerstwo na poziomie krajowym i lokalnym, włączenie się do działania podmiotów i organizacji różnego szczebla, jak również osób żyjących z wirusem.

konf aids 1
- Tak liczna obecność Państwa na dzisiejszej konferencji daje nadzieję, że w przypadku pojawienia się problemu, będziemy w stanie stawić mu czoła, oraz że nasze działania podparte odpowiedną wiedzą nie będzie paraliżował strach i nieuzasadnione obawy przed zakażeniem, a tym samym będziemy umieli pomóc ludziom dotkniętym tą chorobą - mówił Starosta Tarnowski.

konf aids 2
I Powiatowa Konferencja z okazji Światowego Dnia AIDS miała na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki HIV/AIDS, zwiększenie i integrację działań zapobiegających temu zjawisku oraz propagowanie idei testowania w kierunku HIV.

konf aids 4
Uczestnicy konferencji wysłuchali siedmiu prelekcji, dotyczących zagadnień związanych z myślą przewodnią spotkania.

konf aids 5
Sytuację epidemiologiczną HIV/AIDS w Polsce i na świecie omówiła mgr Danuta Węgrzyn, Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie; Polityka Małopolski w zakresie profilaktyki HIV/AIDS - zagadnienie to przedstawiła mgr Grażyna Przeźmińska, Przewodnicząca Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i zwalczania AIDS w Województwie Małopolskim. Z kolei lek. Stanisław Żołądek, Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” w Krakowie, zapoznał zebranych z tematem: Drogi zakażenia HIV, naturalny przebieg infekcji i podstawowe informacje na temat leczenia antyretrowirusowego.

konf aids 6
Życie prywatne i zawodowe osób żyjących z HIV. Pomoc i wsparcie dla osób zakażonych i ich bliskich w dobie leczenia ARV - to tytuł wykładu dr Marii Brodzikowskiej, Przewodniczącej Zarządu Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” w Krakowie; Prelecję Skuteczne i niestygmatyzujące działania. Czyli jak ograniczyć niezamierzone konsekwencje profilaktyki HIV/AIDS? przygotowała dr Maria Brodzikowska i lek. Stanisław Żołądek ze Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” w Krakowie. Konferencje zakończyło wystąpienie mgr Magdaleny Podolańskiej, psychologa, psychoterapeuta w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie na temat: Pomoc i wsparcie rodzinie dotkniętej chorobą i uzależnieniem.

konf aids 7
Międzynarodowym symbolem pamięci solidarności dla osób żyjących z HIV jest czerwona kokardka. Dla gości konferencji symbol ten przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Woli Rzędzińskiej.