dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

Poezja wypełniła szkolne sale w ZSP w Ryglicach

poezja ryglice miniW Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Majorka w Ryglicach odbył się czwarty wieczór z poezją. Spotkanie przygotowane przez nauczycieli i młodzież, wpisało się już w lokalną tradycję i zgromadziło wiele osób, poszukujących doznań artystycznych i wrażeń związanych obcowaniem z poezją.

Tematem przewodnim wieczoru były najsłynniejsze pary kochanków w literaturze. Program przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz Szkoły Podstawowej im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Ryglicach.

poezja ryglice 1
Wsparcia przedsięwzięciu udzielił Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach. Patronat honorowy nad uroczystością objęli Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz.

poezja ryglice 2
Prezentacje artystyczne uczniów łączył w sobie recytację poezji, wystąpienia wokalistów, a przede wszystkim małe formy teatralne.

poezja ryglice 3

Przedstawiały one takie motywy jak: opowieść o miłości pierwszych rodziców (M. Twain, „Pamiętniki Adama i Ewy”), historię uczucia, które zrodziło się pomiędzy Zbyszkiem z Bogdańca a Danusią (H. Sienkiewicz „Krzyżacy”), oswajanie Róży przez Małego Księcia (Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”), nieszczęśliwą i pełną rozczarowań miłość w utworach A. Mickiewicza („Dziady” cz. IV, „Świtezianka”, „Pan Tadeusz”), a także spojrzenie na miłość i śmierć, jakie uszlachetniają i pozwalają dostrzec sens świata (Cz. Miłosz, „Orfeusz i Eurydyka”). Wyjątkowy nastrój podkreślały utwory muzyczne - miedzy innymi: „Będziesz moją Panią”, „Niepewność”, „Przechadzka z Orfeuszem”, „Nie widzę Ciebie w swych pragnieniach”.

poezja ryglice 4
Gościnnie wystąpiły Renata Krzywoń, przedstawiciel Rady Rodziców ZSP w Ryglicach oraz Justyna Ropska, wokalistka związana z Domem Kultury w Tuchowie, która swym występem poruszyła widownię.

poezja ryglice 5