dzisiaj jest: 19 maja 2024 r.   ::    imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Uroczystości upamiętniające 5. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem

smolensk tuchow 2015 miniW Powiecie Tarnowskim odbyły się uroczystości upamiętniające 5. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria oraz inni wysocy rangą przedstawiciele państwa polskiego. Oprócz modlitw za Zmarłych wszędzie słychać było wezwania o prawdę o tamtym wydarzeniu.

Wezwaniem do prawdy są niewypowiedziane w Katyniu przez ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego słowa - kłamstwo dzieli ludzi i narody oraz przynosi nienawiść i zło. Msza Święta za polskich patriotów, którzy zginęli w smoleńskim lesie, we mgle, w drodze do Katynia, gdzie mieli uczcić pamięć bestialsko zamordowanych przez Sowietów tysięcy Polaków, odprawiona została między innymi w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

smolensk tuchow 2015 1

Po nabożeństwie krótka uroczystość patriotyczna odbyła się pod tablicą poświęconą pierwszej rocznicy wizyty w Tuchowie Prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego oraz tym wszystkim, którzy wraz z nim zginęli pod Smoleńskiem.

smolensk tuchow 2015 2
Wiązanki kwiatów złożyli Parlamentarzyści: Michał Wojtkiewicz, Włodzimierz Bernacki, Jan Ziobro, przedstawiciele władz Powiatu Tarnowskiego - Starosta Roman Łucarz, Etatowy Członek Zarządu Jacek Hudyma, Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Smoleń, Radni Powiatowi – Irena Kusion oraz Bogdan Płachno, a ponadto Radny Wojewódzki Wojciech Skruch, Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, władze gminy Tuchów i młodzieżówki PiS.

smolensk tuchow 2015 3
Poseł Michał Wojtkiewicz przypomniał fragment niewygłoszonego przemówienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu: „Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami i Rosjanami. Nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i zło. Dlatego potrzeba nam prawdy”.

smolensk tuchow 2015 4
W Tuchowie obejrzeć można było wystawę poświęconą katastrofie polskiego Tupolewa i 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, którą przygotowało Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

smolensk tuchow 2015 5
Do ujawnienia prawdy o wydarzeniach sprzed pięciu lat wzywano także podczas uroczystości w Dębinie Łętowskiej, Szerzynach i Pawęzowie. Tam też mówiono, że mamy prawo poznać wszystkie okoliczności, które spowodowały śmierć współczesnej elity patriotycznej naszego Narodu.

smolensk tuchow 2015 6
Ofiarom katastrofy jesteśmy winni wdzięczną pamięć i modlitwę, ale nade wszystko mamy prawo domagać się prawdy. Bo kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość. Dlaczego potrzeba nam prawdy.

smolensk tuchow 2015 7

pomnik w Dębinie Łętowskiej - Gmina Wojnicz