dzisiaj jest: 18 maja 2024 r.   ::    imieniny: Alicja, Feliks, Eryk

Katyński Dąb Pamięci zasadzono w Rzuchowej

dab pamieci rzuchowa mini28 kwietnia przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Rzuchowej zasadzony został Katyński Dąb Pamięci, poświęcony osobie por. Władysława Galusa, pochodzącego z Szynwałdu, żołnierza kampanii wrześniowej, zamordowanego w 1940 roku w Charkowie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną pod przewodnictwem ks. Józefa Bobowskiego, po której odbyła się piękna i wzruszająca akademia. Nastepnie uczestnicy uroczystości udali się na teren szkoły, gdzie zasadzono Katyński Dąb Pamięci.

dab pamieci rzuchowa 1
Akcję upamiętnienia 21 473 Polaków bestialsko zamordowanych przez NKWD strzałem w tył głowy, zapoczątkowało warszawskie Stowarzyszenie Parafiada. Zasadzonemu dębowi nadaje się certyfikat, dbając o to, by każdego zabitego na Wschodzie upamiętnić jednym takim drzewem. Jest to wspaniały żywy pomnik tej osoby. Dąb poświęcony por. Władysławowi Galusowi ma certyfikat z numerem 004486/005025/WE/2015.

dab pamieci rzuchowa 2
Uroczystość sadzenia Katyńskiego Dębu Pamięci uświetniło wielu gości, wśród nich: siostra por. Władysława Galusa - Bronisława Danik z rodziną, Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik, który objął patronat honorowy nad uroczystością, Etaowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich na czele z Prezesem Stanisławą Wiatr-Partyką, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z płk. Zdzisławem Baszakiem i płk. Jerzym Pertkiewiczem.